Karnak je jedinečným místem. Podobné místo na Zemi nenajdete. Do doby než se Karnackým chrámem projdete, neuvěříte. Nedýchne na Vás kouzlo starých časů při procházce hypostylovou síní, nepředstavíte si v přítmí svatyně, jak asi probíhaly slavnostní oslavy hlavních karnackých bohů, neocitnete se tváří v tvář momumentálním sochám staroegyptských panovníků...
Karnak je nejrozsáhlejším dochovalým egyptským chrámem. Jeho celková rozloha je více než 2 km2. Karnak není pouze jediným chrámem, nýbrž celým komplexem několika chrámů, které byly na tomto jedinečném místě v průběhu staletí postaveny. Také doba výstavby je neuvěřitelná, s jeho stavbou se začalo před více než 4700 let, za dob starých Egypťanů probíhaly intenzivní stavební práce po více než 2000 let, a do dnešních dnů prošel několika rozsáhlými rekonstrukcemi. Nejintenzivnější práce na chrámu probíhaly v době Nové říše. Panovníci jakoby pomyslně soupeřili se svými předchůdci v rozsahu nově vybudovaných částí. Někteří z nich často "usurpovali" stavby svých předchůdců, a to tak že pouze nechali na kartuších ze scén na chrámových zdech stesat jména původní a nahradili je jménem svým. Kněží z Karnaku byli v době Nové říše nejmocnějšími v zemi. Podle písemných záznamů vlastnili více než 80 tisíc otroků a více než 32 tisíc kilogramů zlata.
Nejznámější stavbou Karnaku je Chrám boha Amonrea, který je největší náboženskou stavbou na světě. V dávných dobách sloužil jako pozemský příbytek boha Amona, jež byl obklopen sídly jeho božské rodiny (tj. manželky Mut a syna Chonsua).
Z původních staveb se některé nedochovaly, protože musely ustoupit stavbám novým. Egyptologové se domnívají, že při stavbě Karnaku neexistoval žádný jednotný stavební plán a panovníci nechávali stavět své stavby na kterýchkoliv volných místech. Nedochovaly se také některé menší stavby z cihel, či ty které byly v dávných dobách poškozeny zemětřesením a nebyly dále restaurovány.
Karnak se skládá ze 4 hlavních částí
Okolo výše uvedených staveb leží stále pod vrstvami nilského bahna starověké město Théby, nebo-li Vaset, které mělo v době svého vrcholu (Nová říše) 50000 obyvatel.