Jste zde

Casablanca a mešita Hassana II.

Casablanca (Dar El Baida) je největším a nejdůležitějším městem Maroka. Často je také označováno jako hlavní marocké město, i když tím je skutečně Rabat. Zatímco na počátku 20. století měla Casablanca 20 tisíc obyvatel, dnes jich zde žije více než 3,5 milionu. Navenek působí jako kterékoliv jihoevropské město, najdete v něm největší přístav severozápadní Afriky, francouzské bulváry, módní butiky, značkové obchody, kavárny, noční kluby. Casablanca je však také město proslavené prostitucí a vysokou kriminalitou, což je na arabské poměry neobvyklé.

Ačkoliv se dochovaly záznamy o obydlení oblasti již v 7. století, mnoho historických památek se ve městě nedochovalo. Původní osada byla totiž v polovině 15. století zničena Portugalci a poté se zde až do příchodu Francouzů nacházela pouze malá nevýznamná vesnice. To však nemění nic na tom, že se zde nachází mnoho moderních staveb, jedinečné koloniální stavby ve stylu art deco a další pozoruhodnosti.

Mešita Hassana II.

Nejvelkolepější památkou Casablancy je bezesporu mešita Hasanna II. Mešita se nachází severním směrem od starého města (Mediny), kde se tyčí nad Atlantským oceánem na skalnaté plošině. Nepochází však z dob dávno minulých, jak bychom se mohli domnívat, nýbrž z konce 20. století. Stavba mešity byla započata teprve v roce 1980 a slavnostně otevřena 30. srpna 1993. Původně měla být dokončena přibližně o 4 roky dříve, nicméně práce nabraly zpoždění a dá se říci, že se dále dostavovala po svém slavnostním otevření.

Mešita Hassana II. je symbolem nejen Casablancy, ale celého Maroka. Řadí se do první trojice světových mešit, a to hned za mešitu v Mekce a Medíně. Na rozdíl od svých větších sester je do mešity umožněn vstup i návštěvníkům jiného vyznání. Mešita postavená podle návrhů francouzského architekta Michela Pinseau má i své prvenství, její minaret totiž dosahuje výšky 200 metrů a můžete ho vidět ze všech míst v Casablance. Na samotném vrcholu minaretu se nachází laserový paprsek, který  udává směr k Mekce a viditelný z širokého okolí. Budova je schopna pojmout až 25 tisíc lidí (z toho 5 tisíc míst pro ženy), přičemž přilehlé nádvoří dalších 80 tisíc věřících. Obyvatelé Casablancy jsou na dominantu svého města právem hrdi, její výzdoba je skutečně nádherná. Na její výstavbě se denně podílelo 2 500 dělníků, přičemž veškeré náklady na výstavbu byly pokryty z darů, které údajně přesáhly 800 milionů amerických dolarů. Většina materiálu použitého na stavbě, s výjimkou benátského skla, pochází z Maroka.

Vstup do mešity je možný v rámci 4 prohlídek v průběhu dne mimo modlitební čas, které jsou doprovázeny místními průvodci a nepatří mezi nejlevnější. Přibližně hodinová prohlídka stojí dospělého 120 dh (cca 270 Kč), 50 dh studenty a 25 dh děti. Prohlídky se nekonají v pátek. 

NÁŠ TIP:

  • pokud Vám to časové možnosti dovolí, navštivte mešitu při západu slunce, kdy je pohled z mešity na oceán nejkrásnější
  • cesta sběrným petit-taxi do centra města je kratší než 10 minut
  • příjemnou procházkou může být cesta mezi mešitou a dva kilometry vzdáleným majákem
  • pokud hovoříte francouzsky, zvolte prohlídku s francouzsky hovořícím průvodcem (většinou se toho dozvíte více než v "anglické verzi")
  • prohlídky se konají denně mimo pátek v 9.hod., 10 hod., 11. hod. a 14 hod.
Hodnocení: 
Průměr: (6 hlasů)
TOPlist