Jste zde

Side - město plné historie

Side - oblíbené místo slavné Kleopatry

Městečko s necelými 20 tisíci obyvateli na tureckém pobřeží Středozemního moře, kdysi malá rybářská vesnička, dnes jedno z nejoblíbenějších středisek v zemi, jehož stará část se nachází na malém poloostrově. Městečko Side si podle legendy vybrali ke svým schůzkám také Marcus Antonius a Kleopatra. Dnes mohou turisté obdivovat starobylé památky v historickém centru či se oddávat lenošení či surfování na hotelových plážích, které jsou označovány za nejkrásnější na celém tureckém pobřeží.

Město granátových jablek

Side se nachází 25 km východně od archeologického naležiště v Aspendu. Název města nebyl zcela objasněn, nejčastěji se odvozuje od významu "granátové jablko", která se zde pěstovala. Založeno bylo v sedmém století př. Kr. Svého vrcholu dosáhlo během 2. st. po Kr., kdy zde kvetl obchod s otroky, který údajně podporovaly i místní orgány. A tak se za městskými hradbami konaly trhy s otroky, které sem přiváželi obávaní piráti. Piráti naopak za odměnu pro městské představitele nechali postavit mnoho přenádherných přepychových domůZa doby Římanů došlo k úpadku města Side, které bylo dovršeno v době příchodu Arabů.

Doprava v Side

Město Side má svůj otogar nacházející se nedaleko antických ruin. Většina meziměstských autobusů však na tomto nádraží nezastavuje. Pokud se budete chtít dopravit do dalších tureckých měst, musíte nejdříve ze Side je příměstským autobusem do Manavgatu (4 km) a z tamního otogaru může pokračovat dále. Stejně jako v jiných městech na pobřeží Turecka, i v Side si můžete zapůjčit osobní automobil v ceně od 25 USD za den, a to jak v mezinárodních autopůjčovnách (Avis, Herz, Europcar), tak i v půjčovnách místních. Dopravu po Side a do nejbližšího okolí zajišťují dolmusy, malé autobusy, které nemají pevně stanovený jízdní řád, ale odjíždí ze svého staviště, jakmile jsou plné cestujících.

Ubytování a zábava

Kromě cenných historických památek najdete v centru také mnoho obchodů, kaváren, restaurací a nočních podniků. V Side si lze zakoupit vstupenku na Mezinárodní operní a baletní festival konaný v nedalekém Aspendu. Ojediněle se některá představení festivalu konají ve starověkém divadle v Side.

Co se týká ubytování, můžete zvolit některý z malých místních penzionů v centru města za městskými hradbami, které v některých případech nebývají ani příliš drahé a poskytují kvalitní servis. Pokud do Side přiletíte s cestovní kanceláří, pak budete určitě ubytováni v jednom z hotelů u dvou největších pláží (západní a východní pláž).

Vodopády Manavgat

Budete-li ubytováni v Side, neměli byste vynechat návštěvu nedalekých vodopádů v Manavgatu, ke kterým se dostanete taxíkem nebo dolmusem. Samotné městečko Manavgat není ničím zajímavé. Jedinečné jsou pondělní trhy, na kterých se dá sehnat veškeré zboží. Jak již bylo napsáno výše, pokud se ze Side rozhodnete cestovat autobusem do jiných tureckých měst, pak musíte právě přes otogar v tomto městě. Asi čtyři kilometry od města se nachází na řece Manavgat, která od pradávna svými vodami zásobovala město Side, malé vodopády, které bývají cílem turistů. K vodopádům se můžete dostat dolmusem (cena z centra Manavgatu je 1 turecká lira) nebo v centru v malém přístavišti nasednout na loď, která Vás doveze po řece až k vodopádům (cena cca 10 USD/osoba). Nedaleko se nachází zbytky původního akvaduktu zásobujícího vodou město Side.

Hodnocení: 
Průměr: (3 hlasy)
Podobné články: 
TOPlist