Jste zde

Památky Side

Za městskými antickými hradbami se nachází stará historická část města Side. Dostane se sem po cestě přes městskou bránu (vstup nedaleko otogaru). Poblíž brány se kdysi nacházela okrasná kašna, do níž byla přiváděna voda obloukovým akvaduktem z řeky Manavgat. Z kašny pak voda přitékala potrubím do jednotlivých domácností. V letní sezóně v podvečerních hodinách bývá historické centrum plné turistů, kteří posedávají v kavárnách nad šálkem dobré turecké kávy, procházejí se rušnými uličkami plných obchůdků se suvenýry či se jen tak prochází a obdivují místní památky. Zatímco v časných ranních a večerních hodinách bývá v centru Side "hlava na hlavě", během poledne a odpolední siesty tu příliš mnoho lidí nenajdete.

Budete-li pokračovat po cestě, po které se prochází městskou bránou, směrem k centru, první významější památky, které uvidíte, jsou agora a muzeum. Je to právě ono místo, na kterém se v době nadvlády Římanů v Side konaly trhy s otroky. Z agory zbylo několik původních sloupů v nejrůznějším stavu. Uprostřed nich se nachází kruhové základy, což je jediný pozůstatek původního chrámu Fortuny. Muzeum se nachází v budově původních římských lázní. Budova byla rekonstruována při zachování původního rozvržení stavby. Muzeum je otevřeno denně v dopoledních a odpoledních hodinách. Jeho sbírky zahrnují nálezy z antického Side (římské sochy, sarkofágy atd.), mimo jiné zde najdete hlavu Herma a bezhlavou sochu Niké. Místem oblíbeného odpočinku je přilehlá muzejní zahrada.

Jen o pár kroků dál je téměř neporušená monumentální brána, po jejíž levé straně se nachází momument v konce 1. století věnovaný císaři Vespasiánovi. Přes bránu se dostane do divadla, které bylo největším divadlem v oblasti. Bylo schopné pojmout až 20 tisíc diváků. Narozdíl od divadla v nedalekém Aspendu nebyla tato stavba zakomponována do úbočí kopce, nýbrž stojí volně v prostoru. Pochází z 2. století po Kr. Jeho dolní sedadla byla podepírána přilehlým svahem, horní řady byly podloženy obroskými sloupy. Kromě gladiátorských her se v divadle v minulosti konala také divadelní představení. Traduje se, že u některých her bylo zaplaveno orchestřiště, aby tak byla navozena atmosféra námořních bitev.

Budete-li od divadla postupovat dále směrem k přístavu, můžete se na chvíli zastavit také u pozůstatků antických lázní, ve kterých se podle pověsti koupala sama Kleopatra. Lázně se skládaly z několika navzájem od sebe oddělených místností, jejichž pozůstatky jsou dodnes patrné.

Poslední zastávkou na cestě k přístavu, kterou byste určitě neměli vynechat je vyhlídka, na které jsou pozůstatky chrámů Apollona a Athény. Jedinečný pohled naskýtá toto místo při západu slunce.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist