Jste zde

Pamukkale

Pamukkale je jedním z nejnavštěvovanějších míst Turecka. Nachází se v jihozápadní části tureckého vnitrozemí a ačkoliv je cesta k němu z letovisek na pobřeží poněkud náročnější, určitě se vyplatí tento výlet podniknout.

Když budete k Pamukkale přijíždět, již z dálky se před Vámi rozprostřou bělostné skály, které se v okamžiku přiblížení změní na fantastické útvary.

Původcem těchto překrásných vápencovitých útvarů je horký pramen, který vyvěrá v nejvyšším bodě náhorní plošiny na zemský povrch. V okamžiku, kdy se voda dostává na povrch, má teplotu 35,6 °C. Protože je obohacena o velké množství vápníku, v okamžiku kdy stéká dolů po stěnách, se při ochlazování sráží v pevný bílý vápenec (travertin). K tomuto jevu dochází již po tisíce let a za tu dobu zde byly vytvořeny přírodou překrásné tvary jezírek, které se neustále pomalu mění.

Při vstupu k jezírkům si musí všichni návštěvníci vyzout boty. Ještě před několika lety se turisté mohli v jezírcích volně koupat, což už dnes bohužel není možné. Oblast Pamukkale je pod ochranou organizace UNESCO a vstupné stojí 20 tureckých lir.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist