Jste zde

Národní park Termessos

Termessos je jedním z nejkrásnějších míst Turecka. Nachází se ve vnitrozemí, ve vzdálenosti 35 kilometrů od Antalye. Pokud nepojedete do Termessos v rámci organizovaného turistického zájezdu, můžete si pronajmout auto, jet taxíkem nebo dolmusem směrem ke Korkuteli (a pak taxíkem, které zde obvykle čekají). V každém případě nezapomínejte na to, že Termessos je umístěn v nadmořské výšce 1000 metrů a Vás bude čekat docela náročný výstup. Tomu přizpůsobte své oblečení, obuv, zásoby tekutin a zejména dobu, kdy se sem vydáte. Určitě nedoporučujeme "šplhat" nahoru v odpoledních hodinách v letních měsících. Naopak na začátku či na konci sezóny počítejte v ranních hodinách s tím, že zde bude chladněji než na pobřeží.

Cestou do Termessu půjdete před národní park Güllük Dag Milli Parki, oblast je přístupná denně v letních měsících od 7.30 do 20.00 hod., v zimě do 16.30 hod.. Hlavní cesta, která vede nahoru do Termessu se nazývá Královská cesta a je používána již od 2. století. V její spodní části se kdysi nacházely obranné spodní hradby a budovy z šedého kamene, které se dochovaly do dnešních dnů. Podle dostupných údajů bylo místo opuštěno v polovině 3. století, kdy došlo k rozsáhlému zemětřesení.

Mezi nejznámější dochované stavby patří gymnasion a lázeňský komplex, nejzajímavější je však nedaleká stavba divadla postaveného v římském stylu s kapacitou přes 4tisíce diváků. Divadlo se dochovalo ve velmi dobrém stavu, jeho pozadí dotváří svahy hory Solymus a po pravé straně se naopak nachází strmá rokle. Za zmínku stojí také mauzoleum stojící na konci agory, ke kterému se dostanete po schodech. Není známo, komu mauzoleum patřilo, ale určitě se jednalo, podle jeho neobvyklého postavení (ve skále) o významného občana. Odeon nebo-li malé divadlo sloužil ke nejen ke koňským dostihům, ale také běžeckým závodům. Naproti Odeonu stojí čtyři chrámy. Nejlépe dochovalý je chrám boha Dia Solyma, což byl strážce města. Na místní nekropoli se vedle sebe kupí velké množství sarkofágů z prvních tří staletí po Kristu. Na každém sarkofágu jsou nápisy, na kterých je popsána kletba, která by určitě postihla všechny, kteří by se odvážili sarkofágy porušit. Zajímavá je také Alkatusova hrobka, která připomíná jeskyni.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist