Jste zde

Měna v Turecku

Turecká lira

Tureckou měnou je turecká lira. Jedna lira se dělí na sto kurusů. Lira se značí jako TL, YTL či TRY. Kuruš se označuje jako YKR.

V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a od roku 2009 také nově 200 YTL, mince v hodnotě 1, 5, 10 a 25 a 50 kurusů a 1 lira. (turecké mince)

Kurz české koruny a turecké liry v únoru 2011:
1 YTR = 11,50 Kč.

Výměna peněz

V Turecku můžete vyměnit dolary, eura či jinou volně směnitelnou měnu. Banky či směnárny se v turistických střediscích nachází téměř na každém kroku. Směnárny najdete také na hotelových recepcích, jejich kurz však obvykle bývá méně výhodný než v bankách či v soukromých směnárnách ve městě.

V obchodech, restauracích či na tržištích můžete platit také dolary či eury, ale je lepší mít s sebou vždy místní měnu, protože obchodníci často používají pro ně velmi výhodný kurz, kdy jedna lira rovná se jeden dolar. S podobným (byť né tolik přehnaným kurzem) se můžete setkat také ve směnárnách v blízkosti hlavních turistických atrakcí. Velké restaurace, obchodní domy či hotelu akceptují také platbu kartou. Platbu kartou však odmítají menší restaurace či obchodníci. V takovém případě si můžete vybrat místní liru z některého z mnoha bankomatů, které se ve velkých městech a turistických střediscích nachází. Jejich ovládání je kromě turečtiny také v angličtině.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist