Jste zde

Fethiye

Fethiye (čteme Fethyje) je známým a oblíbeným letoviskem na tureckém pobřeží. Někdy se o něm říká, že leží jednou nohou ve Středozemním moři a druhou v moři Egejském. Fethiye není rušným letoviskem, jako např. Antalya či Bodrum, naopak mezi příznivce tohoto střediska patří ti, kteří vyhledávají klidnější dovolenou v luxusních střediscích. Tato původně zemědělská vesnička leží západním směrem od města Antalya. V jejím okolí se nachází několik piniových hájů a políček, v pozadí se tyčí pohoří Taurus.

Fethiye je oblíbeným cílem milovníků paraglidingu, pro který jsou v místních horách díky mírnému větru ideální podmínky. Lety si můžete zakoupit přímo na recepci hotelu či v několika místních agenturách.

Městečko bylo založeno již v 5. století př. Kr. a pyšní se tak bohatou historií. Stejně jako jiná místa na pobřeží měnilo své vládce a několikrát dokonce změnilo i své jméno. Z původního názvu Telmessos se přejmenovalo na Anastasiopolis a Megri. Jeho současný název oslavuje slávu jednoho z místních hrdinů. Fethiyi bohužel několikrát v minulých staletích postihlo zemětřesení a proto se do dnešních dnů z původních památek dochovalo velmi málo. Před několika lety byly odkryty pozůstatky antického divadla, ve městě se dochovalo několik lykijských hrobek.

Centrum města Fethiye je malebný přístav na pobřeží Egejského moře, který leží ve starší části města. Z přístavu každý den vyplouvá několik výletních lodí na okolní ostrovy. Najdete zde několik taverniček a kaváren, ze kterých můžete při západu slunce pozorovat mořskou hladinu a lodě vracející se zpět do přístavu. Novější část letoviska zvaná Callis je místem s největší koncentrací hotelů a ubytovacích zařízení ve městě. Hlavní promenáda je lemována množstvím obchůdků, restaurací, kaváren i zábavních podniků.

Pokud budete chtít podniknout menší výlet, můžete se vydat nahoru nad město, kde se ve skalách nachází lykijské hroby a dojít až ke křižáckému hradu, který se tyčí nad mětem. Ve městě můžete také navštívit muzeum s rozsáhlou sbírkou archeologických artefaktů či klasický arabský bazar.

Protože Fethiye leží stranou hlavních turistických památek, není vhodná pro ty, kteří během své dovolené navštívit místa jako je např. Pamukale. Až na pár historických objektů může na druhou stranu Fethiye nabídnout azurově modré moře, luxusní hotely lemované platany, akáciemi či piniovými lesy.

Pláž Ölüdeniz

Město Fethiye proslavila také 15 km jižním směrem vzdálená pláž Ölüdeniz (Mrtvé moře), o které se zmiňují všechny propagační materiály Turecka. Nádherně průzračná voda zde omývá pláže z bílého písku, které připomínají karibské pláže. Zde jsou navíc lemovány krásnými borovicovými lesy. Protože je toto místo častým výletním cílem, musíte počítat s tím, že v letních měsících bude pláž zajisté přeplněna.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist