Jste zde

Bodrum

Bodrum je malé přístavní městečko na pobřeží Egejského moře. I když se v letních měsících původní počet obyvatel (přibližně 30 tisíc) díky přílivu turistů téměř ztrojnásobí, uchovalo si Bodrum svůj původní starobylý ráz. Zatímco ve vnitrozemí můžete procházet úzkými uličkami lemovanými vkusnými domy či nádhernými zahradami, podél pobřeží se najdete velké množství restaurací, barů, kaváren a zábavních podniků, z nichž mnohé z nich nabízí svým zákazníkům ten největší luxus a perfektní služby, za něž na Vás bude čekat tučný účet při odchodu. Není se čemu divit, Bodrum je totiž oblíbeným místem turecké smetánky a v posledních letech také bohatých návštěvníků z celého světa. Ve vodách místních jachtových přístavů kotví po celou letní sezónu luxusní lodě multimilionářů. Pokud by návštěva takového podniku způsobila ve Vaší peněžence pěkný vítr, můžete navštívit některý z menších podniků, ve kterém jsou služby na úrovni za podstatně nižší ceny. Musíte se jen umět rozhlížet kolem sebe.

Jak již bylo napsáno Bodrum není příliš velké město, nachází se uprostřed krásné krajiny na kopci, je obklopen olivovými plantážemi a piniovými lesy. Jsou zde vhodné klimatické podmínky pro téměř celoroční rekreaci. Bodrum je také rájem surfařů a potápěčů. Místní pláže nejsou příliš široké, naopak v mnoha místech vytváří krásná romantická zákoutí. Skalnaté pláže s příkrým vstupem do moře se střídají s pozvolně se svažujícími písečnými plážemi.

Bodrum se proslavilo již v dávných dobách, pochází odtud totiž slavný historik Herodotes a učitel rétoriky Dionýsos. V pozdějších dobách v Bodrumu působili Johanité a Maltézští rytíři. Nejvelkolepější památkou města připomínající Johanity je bezesporu hrad tyčící se u vstupu do města, ze kterého je nádherný výhled do okolí.

Hrad Sv. Petra

Na počátku 15. století vtrhl do oblasti Tureckého pobřeží vojevůdce a krutý dobyvatel Tamerlan (známý též jako Timur) a způsobil zde částečný chaos, který využili johanité z řeckého ostrova Rhodos a dobyli Bodrum. Již po třech desetiletích svého působení dokončili stavbu mohutného hradu, který po následující desetiletí dále rozšiřován a opevňován. Johanité však v Bodrumu nezůstali dlouho, když je v roce 1522 porazil Sulejman Nádherný, museli Bodrum opustit. Po staletí hrad upadal a během 1. světové války byl značně poškozen při bombardování. Rozsáhlá rekonstrukce hradu byla započata v 60. letech minulého století a v roce 1986 zde bylo otevřeno muzeum podmořské archeologie.

Vstupné do jednoho z nekrásnějších muzeí v zemi je 10 tureckých lir (přibližně 130 Kč). V muzeu sice není k dispozici průvodce, nicméně vše je velmi dobře značeno, a to včetně krátkých popisů artefaktů v anglickém jazyce. Obdivovat můžete staré amfóry, cenné křižácké erby, repliky lodí či nálezy z mořského dna. Působivá je také prohlídka Francouzské a Anglické věže či Sál kárské princezny, do kterého se platí extra vstupné. Ve věži Gatineau se nacházela hladomorna, která byla v první polovině 16. století používáná i jako mučírna. Za hradbami středověkého hradu se nachází také minaret, protože hrad byl za dob osmanské říše používán jako malá mešita.

Mauzoleum

Mauzoleum známé také jako Mauzoleum z Harikarnassu patřilo mezi jeden ze sedmi starověkých divů světa. Mauzoleum nechala postavit žena krále Mausola po jeho smrti přesně podle jeho přání. Král Mausolos byl nejznámějším panovníkem království zvaného Kárie, které se v této oblasti rozkládalo po více než tisíc let př. Kr. Mausolos, který vládl ve 4. století př. Kr. povýšil Halikarnass na hlavní město říše. Velké hrobka z oslnivého bílého mramoru zakončená stupňovitou pyramidou zde stála neporušená až do začátku 16. století, kdy ji zbořili křižáci a kámen začali používat na stavbu dalších staveb, mimo jiné i k přístavbě hradu sv. Petra. Zde se mimochodem našly velmi pěkné vlysy sochy Mausola a jeho ženy. Ty byly bohužel odvezeny do Britského muzea v Londýně, kde jsou umístěny dodnes. Na místě původního mauzolea se nachází pouze kopie tohoto vlysu.

Starověké divadlo

Zatímco z mauzolea se dochaly opravdu skromné pozůstatky, za městem Bodrum můžete i dnes obdivovat zrestaurované starověké divadlo, které je vytesané do skalnatého svahu a pojalo až 13 tisíc diváků.

Lázně a lodní výlety

V Bodrumu můžete navštívit také klasické hammamy, které se těší dobré pověsti. Masáž v těch levnějších Vás bude stát něco málo přes 200 Kč. Turisty oblíbené jsou také lodní výlety k okolním romantickým zátokám, které odplouvají z přístavu kolem 10. hod. Cena za polodenní výlet se pohybuje od 350 Kč včetně malého občerstvení. I když každá z lodí může zastavit u jiné zátoky, určitě se všechny potkají na jednom místě, které je největším lákadlem, a to na ostrůvku Karaada, který je znám bělostnými písečnými plážemi a jeskyní s horkými prameny a léčivým bahnem.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist