Jste zde

Památky v Antalyi

Stará Antalya (Kaleici)

Stará Antalya se nachází na kopci nad starým římským přístavem, charakterizují jí staré úzké uličky, bazar a původní domy, z nichž některé byly přestavěny na penziony.

Římský přístav

Starý římský přístav byl po celá staletí centrálním bodem Antalye a sloužil mezinárodnímu obchodu. Tuto funkci zastával až do konce minulého století, kdy byl asi 13 kilometrů západním směrem od města postaven nový přístav. Římský přístav je dnes využíván jako přístav jachet, ve kterém kotví také výletní lodě. Přístav prošel v 80. letech minulého století (po dokončení nového přístavu) rozsáhlou rekonstrukcí. Na jeho malebném nábřeží můžete posedět v luxusních restauracích nabízející širokou škálu domácí kuchyně a darů moře.

Suna a Inan Kirac Kaleici Museum

Malé muzeum nacházející se ve východní části starého města najdete v budově, která byla původně antalyjským panským domem. V horním patře je několik pokojů, které jsou přizpůsobeny hlavním událostem lidského života (svatba, rozlučka před svatbou atd.). V přízemí můžeme obdivovat velkolepou vstupní halu. Ve vedlejší budově, původně řecký ortodoxní kostely sv. Jiří, je dnes výstava turecké keramiky z 19. a 20. století. V muzeu se prodávají také suvenýry, nicméně za ceny, které jsou mnohdy i ve výši dvounásobku cen v krámcích se suvenýry v centru města.

Kesik Minare

Kesik Minare nebo-li Rozpadlý minaret je pozůstatkem rozsáhlé budovy, která vznikla původně v 2. století jako římský chrám, který byl o čtyři staletí později přeměn na kostel Panny Marie. Kostel byl ve 13. století přestavěn na mešitu, ve druhé polovině 14. století znovu přestavěné na kostel, později opět přestavěný na mešitu. V 19. století podlehla stavba ničivému požáru. Dnes je veřejnosti nepřístupná, ohraničená zdmi.

Další památky

Z památek v centru nemůžeme zapomenout zmínit Kalekapisi (Hradní bránu), Saat Kulesi (Věž s hodinami) z počátku 13. století, která označovala horní hranici starého města a byla součástí městského opevnění, a Yivli Minaret (Žlábkový minaret) pocházející ze třináctého století, který se stal symobolem Antalye. V mešitě se nachází Galerie výtvarných umění, ve které se několikrát za rok koná zajímavá výstava.

Návštěvu římského císaře Hadriána v roce 130 připomíná Hadriánova brána. Skládá se ze tří obloukových průjezdů zdobených korintskými sloupy. Nedaleko brány se nachází Institut výzkumu středomořských civilizací s nádhernými zahradními nádvořími, jejichž součástí je i kostel sv. Jiří. V institutu, který je otevřen veřejnosti denně (mimo neděli) od 9.00 do 17.00 hod., se nachází sbírka rodiny Kocs z bohaté turecké dynastie, sponzora institutu, knihovna s několika vzácnými svazky.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum najdete v západní části města, otevřeno je denně (kromě pondělí) od 9.00 do 17.00 hod., vstupné 5 USD. Jeho návštěva se určitě vyplatí a zabere Vám několik hodin času, v muzeu jsou totiž umístěny jedny z nejcennějších artefaktů Turecka. K muzeu se dostanete dolmusy nebo tramvají (konečná zastávka). Najdete zde speciální sekci pro děti (často můžete vidět skupiny školáků), nálezy pocházející od doby bronzové až po nedávnou minulost. Za zmínku stojí památky z doby římské, nálezy z nedaleké Perge, množství soch, sarkofágů, nálezů z vraků lodí či rozsáhlá sbírka mincí nebo relikvie sv. Mikuláše. V areálu se nachází i knihkupectví a kavárna.

Aqualand

Moderní akvapark, otevřen denně od 10.00 do 18.00 hod., s tobogány, skluzavkami, bazénem s vlnobitím, hřištěm pro nejmenší, restaurací a diskotékou.

Kongresové centrum

Kongresové centrum ke kopií skleněné pyramidy v Louvru. Vystavěno bylo v roce 1996 při příležitosti Světového lesnického kongresu. Jeho kapacita je necelých 4000 návštěvníků. Konají se zde i jiné kongresové akce, veletrhy a v posledních letech také koncerty. Hlavním místem konání koncertů v Antalyi je však tzv. Kulturní centrum, které se nachází vedle centra kongresového.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist