Jste zde

Doprava v Antalyi

Autobusové nádraží (otogar) v Antalyi najdete asi 4 km severně od města u silnice, která vede do Ankary. Autobusové nádraží je nové a velmi čisté, skládá se ze dvou terminálů (meziměstký terminál pro odjezdy do dalších tureckých měst, a oblastní terminál pro odjezdy mikrobusů do blízkého okolí.) Na otogaru je několik stánků s občerstvením, směnárna a bankomat. Zdejší autobusy jsou na překvapivě dobré úrovni, na dálkových trasách mají všechny klimatizaci a televizi. Při jízdě po Antalyi určitě pojedete autobusem s klimatizací. Menší nevýhodou cesty autobusem z otogaru do města je skutečnost, že tyto autobusy nezajíždí ke starému městu, nýbrž do západní části města. Autobusy poznáte podle výrazných modrých pruhů. Na místní letiště jezdí autobusy z otogaru maximálně jednou za dvě hodiny. Pro cestu na letiště je možné využít privátních služeb společnosti Havas, které jsou podstatně dražší. Cena jízdného na letiště veřejným autobusem je 1 turecká lira. Autobusy odjíždí z místa u stanoviště taxíků, které je označeno modrým písmenem D.

Výhodným způsobem cestování nejen po městě, ale i do blízkého okolí, jsou tzv. dolmusy. Dolmusy jsou malé mikrobusy, které rovněž zajišťují městskou dopravu. Narozdíl od dolmusů v některých jiných tureckých městech, které odjíždí ze svého stanoviště teprve poté, co jsou plně obsazeny, dolmusy v Antalyi mají pevně stanovené časy odjezdů a na plné obsazení pasažéry řidiči nečekají. Alespoň by neměli. Zejména, pokud je dolmus téměř prázdný, snaží se všemi možnými způsoby opozdit odjezd v naději, že ještě nějaký cestující přijde. Jízdné stojí cca 1 tureckou liru.

V Antalyi najdete také tramvaje, které jezdí mezi západní (pláž Konyaalti) a východní částí města v zhruba půlhodinových intervalech. Cena jízdného je 1 turecká lira.

Poněkud dražší, nicméně rychlejší a pohodlnější, je cesta taxíkem. Cena jízdného se pohybuje mezi 0,8 - 1 lirou za kilometr, přičemž platí, že ceny na turisticky atraktivnější místa jsou vyšší a v době mezi půlnocí a šestou hodinou ranní je základní sazba zvýšená o 50%. Před a po sezóně můžete zkusit usmlouvat s řidičem lepší cenu.

V Antalyi si také můžete pronajmout automobil. Největší půjčovny jsou na letišti a v centru města. Kromě známých půjčoven jako je Avis, Herz apod. zde najdete i menší místní autopůjčovny. Půjčovné na den se pohybuje od 25 USD.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist