Jste zde

Koper

Koper ležící na Slovinském pobřeží Jadranu je největším průmyslovým městem v oblasti. Podobně jako Izola byl i Koper postaven na původním ostrově, který byl později spojen s pevninou. Samotné centrum Koperu není vhodným místem pro prázdninovou rekreaci, má však několik památek, které stojí za to shlédnout např. při výletu z ostatních míst na pobřeží.

Ve starém městě najdete např. jižní bránu Porta della Muda z počátku 16. století, která je jedinou dochovanou bránou z původních dvanácti. Bránou se dostanete na Prešernovo náměstí, jehož dominantou je kašna da Ponte ve tvaru mostu lemovaná patnácti sloupy. Dále můžeme pokračovat k historickému jádru Koperu, kdy budeme míjet množství starých domů z 18. a 19. století.

Centrem starého města je Titovo náměstí lemované stavbami z 15. století. Za zmínku stojí renesanční Pretoriánský palác a románská katedrála s rotundou Jana Křtitele. Půvabné je také Náměstí revoluce lemované barokními domy, jemuž dominují dvě kamenné kašny. Z okolních staveb stojí za zmínku františkánský klášter, palác Brutti a palác Gravisi-Barbabianca.

Město má i dvě významná muzea, Etnografické muzeum a Oblastní muzeum. V prvním z nich se nachází rozsáhlá sbírka nástrojů a krojů používaných v průběhu minulých staletí na území Istrijského poloostrova. Oblastní muzeum obsahuje sbírku předmětů zaměřených na historii a kulturu samotného Koperu od starých nálezů až po období 19. století.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist