Jste zde

Izola

Izola je malé letovisko nacházející se na Slovinském pobřeží mezi městy Piran a Koper. Obdobně jako Koper byla i Izola postavena na malém ostrově, který byl později spojen s pevninou (původní italský název Isola znamená ostrov). Počátky rozvoje města, které bylo založeno v 7. století, spadají do 9. století, kdy se Izola dostala pod vliv Benátek, ve kterém, setrvala až do konce 18. století.

Město Izola není příliš velké, je závislé především na rybolovu a zemělství, částečně také na příjmech z cestovního ruchu. Jádro města tvoří staré město, ve kterém jsou zřetelné některé gotické prvky. Za shlédnutí stojí starý rybářský přístav s loděnicí. Směrem na západ od přístavu se nachází městská pláž a jižně od pláže nový přístav, odkud je to jen kousek na malebné náměstí Republiky. Severně od náměstí (směrem k městské pláži) stojí barokní palác Besenghi degli Ugli pocházející z 18. století. Jen pár kroků severozápadně od tohoto paláce se nachází palác Manzioli. Nedaleko městské pláže se nachází barokní kostel sv. Mavra z poloviny 16. století. V těsném sousedství výše uvedených palaců je Velké náměstí. Izola má také své muzeum Paranzana, jehož součástí je i expozice modelů vláčků a železnic.

Nejkrásnější pohled na staré město a přístav je z místa nad městem, na kterém stojí hotel Belvedere, kam lze podniknout pěknou procházku.

Izola má vlastní termální lázně Strunjan, centrum talasoterapie, kde se léčí plicní choroby a poruchy pohybového aparátu.

 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist