Jste zde

Lipica

Vesnice Lipica

Malebná venička Lipica leží nedaleko slovinsko-italských hranic v nadmořské výšce přibližně 400 metrů. Vesnice Lipica dala jméno jednomu z nejznámějších koňských plemen v Evropě. Právě odtud totiž pocházeli koně dodávaní na habsburský dvůr.

Hřebčín Lipica

Pohnutá historie hřebčína v Lipici spadá až do roku 1580. Ačkoliv byli lipicáni v průběhu druhé světové  války převezeni do Rakouska a následně byl chov lipicánů přenesen do hřebčína nedaleko Štýrského Hradce a poté částečně zpět do Lipice (mimochodem spory mezi slovinským a rakouským hřebčínem Piber trvají do jisté míry dodnes), i v dnešní době je hřebčín největším zdrojem příjmů pro místní obyvatele, kterých je necelých sto padesát.

Golfové hřiště, hotely, muzeum

V průběhu minulých let samozřejmě přibily i další turistické atrakce v návaznosti na hřebčín. Ta poslední z nich, Muzeum Lipikum, byla slavnostně otevřena 18. května 2011. Vstupné do muzea, při jehož prohlídce se dozvíte mnoho zajímavostí nejen z historie tohoto rodu, ale také z běžného života těchto zvířat, stojí 7 Eur (děti od 5 do 15 let: 3,5 Eur, studenti 5 Eur). V blízkosti hřebčína se nachází také několik hotelů se službami na vysoké úrovni, golfové hřiště a kasino.

Něco málo z historie lipicánů

Ačkoliv je známo, že již v dobách starého Říma byli v oblasti chováni koně, za zakladatele lipicánského chovu je považován až rakouský arcivévoda Karl. Krátce na to se z hřebčína v Lipici stal hlavní dodavatel koní pro rakouskou španělskou jezdeckou školu. Zvláštností lipicánů, kteří se dožívají věku až 30 let, je jejich zbarvení. Od narození do věku  přibližně sedmi až osmi let (vyjímečně i déle) jsou tmaví, později mají typickou bílou barvu. V hřebčíně, kde jich je přibližně čtyři sta, procházejí náročnou drezůrou, v jejímž průběhu se naučí pěkným tanečním krokům.

Hřebčín dnes

O koně v hřebnčíně a okolní hospodářské budovy se stará několik desítek místních obyvatel. Jsou zde rovněž i pro turisty, kteří mohou podniknout i několikahodinovou vyjížďku po okolí. Organizovaná prohlídka hřebčína vyjde na 18 Eur (děti 5 až 15 let: 9 Eur). Pokud hřebčín navštívíte i s dětmi ve věku 3 až 10 let, mohou se svézt na poníkovi. Za 15 minut projížďky zaplatíte 8 Eur.

Kaple Panny Marie

Nedaleko hřebčína Lipica najdete malinkou kapli vytesanou do skály se sochou Panny Marie. Podle legend zde bylo uzdraveno v minulých staletích mnoho poutníků, není proto divu, že i dnes putují věřící ke kapli, aby se mohli pomodlit u sochy Panny Marie.

 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist