Jste zde

Cerknica

Malebné městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvatel, Cerknica, leží přibližně 16 kilometrů východním směrem od Postojne. Městečko je relativně malé, nijak zvlášť zajímavé. Nejcennější památkou je Kostel Narození Panny Marie, který byl několikrát rekonstruován. Mnohem známější je Cerknické jezero, které najdete na sever od města Cerknica. Jeho zvláštností je to, že v průběhu léta vysychá.

Cerknické jezero

Voda v jezeře neustále vsakuje a znovu vyvěrá na zemský povrch, to je dáno systémem jeskyní a chodeb, které se nachází v podzemí. Pod povrchem země teče také několik menších řek, či spíše říček, z nichž nejznámější je řeka Pivka.

Pokud v zimě napadne hodně sněhu a v průběhu roku dostatečně pršelo, pak může na jaře rozloha jezera dosáhnout až 36 kilometrů čtverečních. Pak začne vody postupně ubývat, aby na začátku podzimu začala opět přibývat. V zimě se dá jezeře bruslit. V létě můžete kolem jezera podniknout okružní túru (v délce 7 a 20 kilometrů). Možná je i jízda na koni kolem jezera. Na jaře a na podzim lze podniknout vyjížďku lodí po jezeře.

Od začátku dubna do konce října můžete navštívit o víkendech také Vlastivědné muzeum Jezerski hram, kde Vás seznámí s historií jezera a místními endemickými druhy. Vstupné pro dospělou osobu je 4,80 Eur.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist