Jste zde

Letiště Skiathos - nebojte se přistání

Letiště na ostrově Skiathos nese jméno nejznámějšího rodáka z ostrova Skiathos Alexandra Papadiamantise - Alexandros Papadiamantis Airport.

Označení IATA: JSI
Označení ICAO: LGSK

Letiště nacházející se ve východní části ostrova, v těsné blízkosti stejnojmenného hlavního města Skiathos, bylo postaveno v 70. letech minulého století. V době, kdy docházelo k rozvoji turistického ruchu na všech řeckých ostrovech, si i obyvatelé Skiathosu uvědomovali potřebu vlastního mezinárodního letiště. Problémem však byla skutečnost, že ostrov je velmi malý a relativně hodně hornatý. Na celém ostrově se nenacházelo žádné místo, na kterém by bylo možno vytvořit dostatečně dlouhou přistávací plochu pro letadla. Místní však tento problém bravurně vyřešili. Uměle propojili ostrov Skiathos s nedalekým ostrůvkem Lazareta, na který byli mimochodem umísťováni v minulosti malomocní a kde se dnes nachází velké množství luxusních ubytovacích kapacit. Propojením těchto dvou ostrovů tak vznikla moderní přistávací dráha skiathoského letiště. Traduje se, že se na jejím financování podílel syn známého řeckého rejdaře Onassise.

Letiště Skiathos a jeho přistávací dráha se řadí k nekratším na světě. Délka přistávací dráhy je 1 628 metrů a široká je 16 metrů. Byla optimalizována pro letadla o velikosti odpovídající Boeingu 757-200. Některá letadla mezinárodních charterů navíc nejsou schopna z důvodu příliš krátké dráhy na letišti načerpat dostatečnou zásobu paliva až do vzdálenější cílové destinace. Nejčastěji pak musí uskutečnit mezipřistání na letišti v řecké Soluni pro dočerpání paliva.

Z důvodu těsné blízkosti letiště u hlavního města ostrova Skiathos jsou lety uskutečňovány v průběhu dne, maximálně do 22. hodin. Letiště Skiathos slouží také jako letiště pro sousední ostrov Skopelos, kam turisté dále pokračují trajektem (přibližně 1,5 hodiny jízdy) nebo katamaránem (asi 1 hodiny) z nedalekého přístavu.

NÁŠ TIP:
Letiště Skiathos je oblíbeným cílem všech návštěvníků ostrova. V jeho bezprostřední blízkosti, u silnice, se nachází volné prostranství, ze kterého je možno sledovat přistávání a start letadel. Zejména sledování přístávání letadel může být velmi zajímavé, protože né každému pilotovi se podaří přistát napoprvé.

Z letiště nejezdí místní autobusy, jedinou možností je proto pronajmout si přímo na letišti automobil či jet taxíkem. Cena do hlavního města Skiathos je cca 5 Euro, do vesnice Troulos cca 15 Euro a na druhou stranu ostrova, do střediska Koukounaries cca 20 - 22 Euro.

Video: přistání na ostrově Skiathos přímo z pilotní kabiny ...

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist