Jste zde

Starobylý Lindos

Starobylá vesnička Lindos rozkládající se na více než sto metrů vysoké skále je chráněna pro svou jedinečnost řeckým památkovým úřadem a patří k nejkrásnějším místům na ostrově Rhodos. Někdy bývá jako Lindos označováno turistické letovisko, které se však nachází asi 6 kilometrů od této vesničky s zhruba 800 obyvateli.

V hlavní turistické sezóně v letních měsících bývá Lindos plný turistů, kteří si mohou vybrat z velkého množství obchodů, barů, nočních podniků, restaurací, taveren či stánků s občerstvením či suvenýry. Zatímco hlavní uličky u přístavu a ulice směřující na akropoli nad vesnicí jsou vždy plné, v bočních uličkách i v létě můžete najít trochu klidu a pozorovat život místních obyvatel.

Ačkoliv na počátku 17. století postihlo Lindos silné zemětřesení, zachoval si do dnešních dnů svůj typický původní ráz. Působivé jsou zejména původní domy, jež skloubí prvky byzantské, středomořské a arabské architektury. Jednotlivé místnosti byly (tak jako např. i u domů v Tunisku) soustředěny kolem nádvoří a přímo naproti vchodu byla místnost pro přijímání návštěv, která byla zdobena malovanými talíři. Podobné talíře můžete mimochodem dodnes koupit v obchodech se suvenýry. Původně bývaly tyto domy natřeny přírodní barvou, teprve před dvěma stoletími začaly být jejich zdi malovány na bílo a dveře na modro.

Teploty v Lindu často v srpnu šplhají ke 40 oC, což dělá Lindos nejteplejším místem na celém ostrově Rhodos. To pocítíte zejména v rozpálených uličkách nahoře na Akropoli.

Akropolis

Akropolis je nejznámější památkou vesnice Lindos a určitě by ji měl navštívit každý turista, který bude svou dovolenou na ostrově Rhodos trávit v letoviscích nedaleko Lindosu. Akropole nám nabízí nejenom možnost shlédnutí několika pozůstatků staveb z 2. tisíciletí př. Kr., ale také díky své poloze nahoře na skále skýtá jedinečné výhledy na okolní pobřeží.

Cesta k areálu může být zejména v horkých letních dnech docela náročná. Pro ty kteří si netroufnou absolvovat ji po svých, je připravena místní taxislužba a ne ledajaká, jedná se totiž o jízdu na oslech. Za cestu nahoru k akropoli zaplatíte přibližně 4 euro, což není sice levná záležitost, ale na druhou stranu může vytvořit nezapomenutelné zážitky.

Otevírací doba areálu:
úterý až neděle: sezóna 8.00 hod. - 19. hod., mimosezóna 9.00 - 14.30 hod.
vstupné: 6 Euro

V areálu najdeme pozůstatky staveb zasvěcených bohyni Lindii, která byla údajně uctívána v jeskyni pod chrámem již od 3. století př. Kr., později byl její kult spojen (jak jinak) s kultem bohyně Athény. Za vstupem do areálu, od kterého bude dále stále pokračovat směrem do kopce, se nachází cisterny a byzantská věž, vedle níž pravděpodobně kdysi stála stupňovitá stavba, na níž byly umístěny posvátné sochy, kromě soch bohů zde stávalo údajně také pár soch válečných admirálů.

K chrámu Psithyra se dostanete po novodobě vybudovaných schodech, které byly postaveny souběžně se schody starými, jejichž pozůstatky se dodnes dochovaly. Pokud se nevydáte směrem k Psithyrovu chrámu, dojdete ke stavbě s cisternami, která byla jednou z nejznámějších staveb starého Řecka, později byl vedle ní postaven johanitský kostel s křížovou kopulí. Po jeho levé straně se nachází více než dvacet metrů široké schody, které vedou ke vstupní bráně chrámu Athény Lindia. Na rozsáhlém nádvoří obklopeném sloupy se nachází chrám z 3. století př. Kr., který stojí na místě původního, mnohem velkolepějšího, chrámu.

Kostel Panagia

Kostel Panny Marie, který leží při cestě na Akropoli, je druhou nejvýznamější památkou Lindu. Pochází ze 14. století a má osmihrannou křížovou kopuli. Z počátku 19. století pochází samostatně stojící zvonice, jejíž horní patra jsou otevřená. V interiéru kostela se nachází krásné mozaiky, ikonostasy a ikony. Na nástěnných malbách můžete vidět scény z Kristova života a jeho matky vytvořené malířem z ostrova Symi ležícího u Rhodosu. Kostel je přístupný návštěvníkům, stejně jako malé muzeum zahrnující sbírky ikon a starých biblí.

Další památky

Na severovýchodním okraji Lindu se dochovaly pozůstatky antického divadla, které pochází ze 4. století př. Kr. a v té době pojmulo až 1800 diváků. Plocha jeviště divadla byla ve tvaru kruhu a nad sedadly jsou k vidění pozůstatky malé stavby, o kterých se traduje, že se jednalo o chrám boha Dionýse.

Ve vesnici Lindos se nachází nejstarší kostel na ostrově z přelomu 8. a 9. století, kostel Agios Georgios Chostos, který rovněž ukrývá působivé ikony a nástěnné malby. .

Zajímavosti

Lindos má dvě pláže. Na jedné straně se nachází zátoka Pallas, na drubhé straně zátoka Agios Pavlos s malou kapličkou, která zde byla postavena na památku apoštola Pavla, který prý vystoupil na břehy ostrova Rhodos právě na této pláži, když ho a apoštola Lukáše potkala na moři silná bouře.

Na sever od zátoky Pallas se nachází Kleoboulův hrob, ke kterému se návštěvníci dostanou během přibližně 45 minut dlouhé procházky. Kleoboulus vládnul starověkému městu v době jeho největšího rozkvětu v 6. století př. Kr., podle pověstí se jednalo o velkého tyrana, který trápil svůj lid. Současná stavba hrobu však nemá s původním tyranem (až na jméno) nic společného, byla postavena patrně v hélenském období. Kruhový podstavec má v průměru devět metrů a jsou na něm navrstveny tři vrstvy kvádrů. Návštěvníci se mohou podívat do hrobní komory s falešnou klenbou.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist