Jste zde

Petaloudes - Údolí motýlů

Petaloudes nebo-li Údolí motýlů je jedním z nejoblíbenějších výletních cílů na ostrově Rhodos. Údolí motýlů, které se táhne v délce více než 5 kilometrů se nachází asi 13 kilometrů od Kremasti a 25 kilometrů od hlavního města Rhodos. Výlet do Petaloudes najdete v nabídce českých cestovních kanceláří pořádajících zájezdy na ostrov Rhodos, místních kancelářích či můžete k údolí přijet vypůjčeným automobilem nebo skútrem.


Údolí motýlů není správným pojmenováním tohoto místa, které by se správně mělo nazývat Údolí můr, které sem údajně přitahuje vůně pryskyřice ambroňů pocházejících z Malé Asie, jež voní podobně jako vanilka. Ale uznejte, Údolí motýlů zní přece mnohem lépe než Údolí můr. Bohužel se počet můr každoročně snižuje, což je zřejmě způsobeno návštěvníky údolí. Ti se totiž ve snaze vidět jinak téměř nehybně sedící můry snaží pokřikem či dokonce házením kamínků přimět můry k letu. Mimochodem nejaktivnější bývají v podvečer.


Údolí můr je navštěvováno také kvůli pěkné krajině, kterou protéká malý potůček. Nedaleko hlavního vstupu do údolí, v blízkosti malého vodopádu se nachází malá taverna. Podél potůčku, který v některých místech vytváří malé vodopády, se táhne malá ušlapaná pěšinka. V blízkosti dalšího vchodu do údolí najdete kamenné schody, které vedou ke klášteru Kalópetra pocházejícího z konce 18. století. Interiér kostelíčku je skromný, ale působivý. Součástí Údolí motýlů je i malé přírodovědecké muzeum, ve kterém jsou kromě sbírek motýlů také expozice z roslinné říše.

Hlavní návštěvnickou sezónou je období od června do září, kdy je otevřeno mezi 8hod. a 19hod. Po zbylou část roku je areál přístupný mezi 9hod. a 15hod.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist