Jste zde

Monolithos - starobylý hrad rytířů

Starý rytířský hrad johanitů stojí na kopci vzdáleném necelých deset kilometrů od vesnice Monolithos a přibližně 70 kilometrů jihozápadním směrem od města Rhodos. Jeho účelem bylo chránit před nájezdem pirátů obyvatele vesničky, která současným návštěvníkům s výjimkou několika pěkných fotogenických zákoutí příliš mnoho nenabízí. Proto turisté většinou hned směřují k 240 m vysokému kopci s názvem Monolithos, na jehož vrcholu stojí starý hrad.

Návštěvu hradu, resp. jeho ruin, při svém pobytu na ostrově Rhodos by neměl vynechat žádný jeho návštěvník. Ačkoliv se z hradu příliš mnoho nedochovalo, zachovány zůstaly pouze zdi, kaple zasvěcená sv. Panteleimonovi, pozůstatky další kaple, základy některých původních budov a původních cisteren, které zásobovaly vodou vesnici, je hrad často navštěvován zejména pro své působivé umístění na kopci, z něhož je nádherný výhled do okolí, zejména na přilehlé pobřeží.

Hrad je viditelný již z příjezdové silnice, která vede až k malému parkovišti pod hradem, od kterého vede nahoru několik desítek schodů. Ačkoliv výstup k hradu není extrémně náročný, je třeba nezapomínat na to, že v horkých letních měsících při odpoledním slunečním žáru dá návštěvníkům trochu zabrat. Jedinečný výhled, který je čeká na konci cesty, je dostatečnou odměnou za trochu té námahy při stoupání.

Pod hradem, asi 2 kilometry směrem dolů k moři, se nachází krásná pláž s malými oblázky, stíněná piniemi. Tato pláž je pojmenována podle stejnojmenného mysu, na kterém kdysi stával maják, Fourni. Pokud výlet k hradu uskutečníte mimo organizované turistické skupiny a budete mít dostatek času, doporučujeme Vám se na pláž podívat. Je opravdu nádherná, s průzračnou vodou a téměř liduprázdná. Téměř k pláži se dostanete pohodlně po silnici, u pláže se také nachází malé odstavné parkoviště. Na pláži se nachází malá taverna s občerstvením.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist