Jste zde

Kamiros

Kamiros leží na západním pobřeží ostrova Rhodos. Toto místo, jedno ze tří antických městských států, udělá dojem na každého návštěvníka, leží totiž přímo nad mořem, obklopen hustou zelení. Podle řecké mytologie proslulo toto místo jako domov Althaimena, syna Katrea a vnuka krétského krále Minoa, který se odstěhoval z ostrova Kréta ve strachu, že by mohl být tím, který podle legendy měl zavraždit svého otce. Když se Katreus vydal na ostrov Rhodos, aby se znovu setkal se svým synem, tento ho zabil v domnění, že se jedná o piráta.

Jestli byl Kamiros osídlen původními obyvateli Kréty, není doloženo, nicméně již od 14. století př. Kr. zde byly prokázány vlivy krétské kultury. Kamiros byl nejmenším ze tří městských států na ostrově Rhodos (Lindos, Ialissos). Svého největšího rozmachu se dočkal v 6. st. př. Kr., kdy se zde razily mince. V 5. st. př. Kr., tj. v době založení města Rhodos, ztratil na svém významu a ve 3. st. př. Kr. ho postihlo silné zemětřesení. Po zemětřesení bylo město znovu obnoveno, nicméně roku 142 ho opět silné zemětřesení srovnalo se zemí a město bylo znovuobjeveno teprve v průběhu 19. století. Cenné artefakty, které byly archeology nalezeny, se dnes z převážné části nachází v Archeologickém muzeu ve městě Rhodos.

Vstupné do areálu, které je otevřeno od května do září mezi 8hod. a 16hod., a mimo sezónu od 9hod. do 15hod., je 6 euro za dospělou osobu. Při vstupu do areálu nejdříve uvidíte dolní terasu, na níž byly postaveny obytné domy, jejichž pozůstatky můžeme vidět nalevo od vchodu. Odtud se dostaneme až k chrámu Apollona Pythia, ve kterém se vedle obrazu boha nacházela dva metry hluboká jáma, do které se vhazovaly obětní dary. V jednom rohu chrámu se nachází další menší chrám a v protilehlém rohu je velké kultovní místo. To už budete stát přímo pod malou vyvýšeninou, kde stával dům se studnou, z níž se však příliš mnoho nedochovalo. Úzké schody Vás dovedou až k monumentální sloupové síni (stoa) s nedalekou svatyní, ve které se nacházelo několik oltářů. Jeden z nich, podle dochovaného nápisu, sloužil pro dary bohu slunce Heliovi. Budete-li dále pokračovat směrem vzhůru, dojdete až k lázním, z nichž se dochovaly základy místa pro ohřev vody. Dále budete pokračovat kolem obytných domů nejvznešenějších hodnostářů, zbytků oltáře, cisterny a menších lázní, které sloužily jako očistné místo před vstupem do nejsvětějších částí areálů - ke chrámu bohyně Atény.

Areál je poměrně rozsáhlý, právem je často nazýván řeckými Pompejemi.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist