Jste zde

Filerimos

Hora Filerimos je oblíbenou rekreační zónou obyvatel města Rhodos, kde se i v těch nejteplejších letních dnech můžete trochu ochladit. V dávných dobách stála na vrcholku hory akropole antického Ialissosu, kterým byl jedním ze tří významným městských států na ostrově Rhodos. Ruiny původní akropole se dochovaly do dnešních dnů. K akropoli se dostanete autobusem či atuem nebo taxíkem. Cesta dlouhá 4 kilometry má mnoho zatáček.

Ve středověku stál na hoře Filerimos klášter. Její jméno znamenající v řečtině "přítel samoty" je odvozeno od jména poustevníka, který se na hoře ve středověku usadil.

Před areálem, který bývá otevřen denně mimo pondělí v době od 9.00 hod. do 15.00 hod. se nachází velké parkoviště. Na západ od něj najdete pozůstatky kláštera z 10. století. Jeho zvláštností je půdorys, který je ve tvaru řeckého kříže, vznikl tak, že byl kostel byl původně kupolovitého tvaru, v němž se křížily lodě.

V areálu se nachází také kostel Agios Georgios Chostos z přelomu 14. a 15. století, v němž můžete spatřit několik poškozených fresek. Dále je to chrám Athény Polias z konce 3. století př. Kr. a bazilika z přelomu 5. a 6. století. Zajímavá je také křížová cesta lemovaná piniemi vedoucí k vyhlídce.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist