Jste zde

Paleopolis - aneb stará Kerkyra

Původní staré město Kerkyra se v dobách antiky nerozkládalo na místě současného starého město, nýbrž několik kilometrů jižněji na poloostrově Kanoni neboli Analipsis. Severní část tehdejších hradeb města zasahovala až na území současného letiště Korfu.

Pokud budete v Kerkyře a budete mít dostatek času, doporučujeme Vám procházku po tomto překrásném poloostrově, při které můžete shlédnout několik archeologických vykopávek, klášterů a jiných zajímavých míst. Na poloostrov se z Kerkyry dostanete pohodlně i místními autobusy, které odjíždí z Esplanade či starého přístavu.

Kostel Agios Iason Sossipatros s typickými znaky byzantské nadvlády (např. křížová kopule), které byly na ostrovech Jónského moře neobvyklé. Když byla na konci minulého století prováděna rekonstrukce kostela, bylo zjištěno, že stál nad pohanským hřbitovem. Bylo objeveno několik sarkofágů křesťanských mučedníků.

Agias Efthimias - ženský klášter z období benátské nadvlády s nádherným nádvořím. Zámeček Mon Repos s velkým zámeckým parkem je příjemným místem odpočinku. Zámeček nechal postavit sir Frederick Adam (ten, jehož socha se nachází před Starým palácem v Kerkyře). Krátce byl využíván řeckou královskou rodinou jako druhé letní sídlo. Roku 1921 se zde narodil princ Filip, manžel anglické královny Alžběty II. Dnes se zde nachází muzeum. Bazilika z 5. století, pětilodní stavba nad původním římským divadlem, se nachází nedaleko autobusové zastávky, jen pár desítek kroků od zámečku Mon Repos. Zasvěcena byla sv. Jobianosovi, biskupovi Korfu. v 6. století byla změněna na baziliku trojlodní, dnešní stav pochází z dob pozdní gotiky (samozřejmě s dalšími opravami).

Chrám bohyně Héry ze 4. století př. Kr. Dnes zde najdeme pouze velmi skromné pozůstatky. Podle archeologů se na tomto místě nacházelo až 5 dalších chrámů, jejichž pozůstatky dosud nebyly odkryty. Působivá je návštěva tohoto místa při západu slunce.

Chrám bohyně Artemis z 6. století př. Kr. Podle archeologů byl chrám asi 48 m dlouhý a více než 22 m široký. Pozůstatky jsou však natolik malé, že pro neodborníky bývají většinou velkým zklamáním.

Asi nejznámějším místem starého Paleopolisu a vlastně také celého ostrova Korfu je ostrůvek VLAHERNA, který je s poloostrovem spojen umělou hrází. Na malém ostrově se nachází klášter z počátku 18. století.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist