Jste zde

Solné doly Wieliczka (Velička)

Aktualizace: 30. 4. 2017

Nejkrásnější solné doly

V poslední letech stále častěji navštěvovaný solný důl v polské Veličce (Wieliczka) patří nejen k nejnavštěvovanějším památkám v okolí historického Krakova, ale k nejnavštěvovanějším na území celého Polska.

Kamenná sůl se zde začala těžit již ve 13. století a první záznamy o "výskytu turistů v podzemí" se objevily již v 15. století. Organizované prohlídky s průvodcem, které probíhaly v době těžby soli, se poprvé uskutečnily o tři staletí později. V roce 1978 byl solný důl Vělička zapsán na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO o 12 let později byla těžba soli ukončena. 

Prohlídka Wieliczky

Prohlídky solného dolu, který vznikl těžením soli v průběhu sedmi staletí, jsou možné pouze s průvodcem. Klasický prohlídkový okruh vedoucí v délce dvou a půl kilometrů přes přibližně dvacet různých místností trvá necelé dvě a půl hodiny. Nejdříve je zapotřebí sestoupat 380 schodů než se dostanete do hloubky 64 metrů pod povrchem země, kde začíná prohlídka. Celkem zde bylo v uplynulých staletích vyhloubeno devět pater, z nichž poslední leží v hloubce 327 metrů. Turistům jsou přístupná pouze tři patra, mezi kterými je nejen mnoho schodů, ale dokonce zde jezdí i výtah. Vše je uspořádáno tak, že je celá prohlídka vhodná i pro návštěvníky na vozíčku.

Každým rokem do Wieliczky přijedou stovky tisíc návštěvníků z celého světa, aby zde shlédly nádherné sochy a reliéfy, které byly vytesány ze soli. Dále zde mohou spatřit původní těžební komory včetně potřebného zřízení a strojů, slaná podzemní jezera. Nádherné jsou také podzemní kaple se solnými sochami. Největší kaplí je kaple sv. Krále v hloubce sto metrů pod zemí, do které se vejde až pět set návštěvníků. Kromě velkého množství soch jsou zde i překrásné reliéfy, z nichž nejznámější je reliéf  Poslední večeře, vytesaný podle světoznámé fresky da Vinciho. Ten kdo měl štěstí a včas si zarezervoval místo, může v této kapli zažít svůj vlastní svatební obřad. V podzemí nemůže také chybět socha Jana Pavla II., který byl kdysi i krakovským arcibiskupem. Jedna z podzemních místností dnes slouží jako malé kino, ve kterém mohou návštěvníci shlédnout dokumentární film o tom, jak to vypadá v místech, do kterých jim není umožněn přístup.

Na konci prohlídky, která samozřejmě probíhá od nejvyššího přístupného patra k tomu nejnižšímu, Vás bude čekat tak trochu napínavá jízda výtahem nahoru.

Teplota vzduchu v podzemí je celoročně příznivá, okolo 13 °C  až 16 °C. Vynikající je mikroklima s vysokým obsahem jódu. V podzemí se nachází ozdravné sanatorium určené pro léčbu respiračních chorob a alergií.  

Příjezd

V bezprostřední blízkosti se nachází tři  parkoviště. Z Krakova jezdí několikrát denně do Wieliczky autobus č. 304 (zastávka Wieliczka Kopalnia Soli). Z centra Wieliczky k Solným dolům jezdí malé mikrobusy.

Vstupné

  • základní: 55 zlotych (84 zlotych s cizojazyčným průvodcem)
  • slevněné: 39 zlotych (64 zlotych s cizojačným průvodcem)
  • rodinné: 149 zlotych (232 zlotych s cizojačným průvodcem)

Období: 1. 7. 3 -31. 8. 2017

  • základní: 59 zlotych (89 zlotych s cizojazyčným průvodcem)
  • slevněné: 43 zlotych (69 zlotych s cizojačným průvodcem)
  • rodinné: 161 zlotych (247 zlotych s cizojačným průvodcem)

 

Slevněné vstupné: děti od 4 let (do 4 let zdarma), studenti, důchodci

Rodinné vstupné: dva dospělí + dvě děti ve věku 4 - 16 let

Provozní doba

  • od 7.30 do 19.30 (1.5. - 31.10.)
  • od 8.00 do 17.00 (2.11. - 31.3.)

až na menší výjimky, které můžete najít na oficiálních stránkách Solných dolů.

  

Hodnocení: 
Průměr: (27 hlasů)
TOPlist