Jste zde

Španělské schody - jedna z nejznámějších římských památek

Španělské schody se nachází u Španělského náměstí (Plaza di Spagna) v italském městě Řím. Jejich název je odvozen právě od názvu tohoto náměstí. Jinak se Španělskem či španělským stylem nejznámější schody Říma nemají vůbec nic společného.

V minulých letech ke schodům přicházela spousta mladých lidí, kteří doufali, že si jich všimne někdo z velkých umělců a právě je si zvolí za svůj model. Tuto tradici do jisté míry zastávají dodnes. Španělské schody jsou místem mezinárodních přehlídek a zajisté jste je již spatřili i na televizních obrazovkách i při jiných kulturních příležitostech. 

Kromě toho jsou schody i oblíbeným místem setkání Římanů a turistů. Všem turistům doporučujeme vystoupat až nahoru ke kostelu Nejsvětější Trojice. Z místa před kostelem se Vám naskytne překrásný pohled na Řím. Když už budete u kostela a budete-li mít štěstí a dostanete se dovnitř, můžete obdivovat dvě fresky Daniela da Volterra, žáka Michelangela.

Španělské schody byly nápadem francouzského kardinála Mazarina, hlavního ministra krále Ludvíka XIV. Kostel nad schody původně sloužil francouzské menšině v Římě. Schody měly být důstojným přístupem ke kostelu. Mazarin se však stavby schodů nedožil, během jeho života totiž kostel ani nadace, která byla založena, neměly dostatek financí k jejich stavbě. Se stavbou bylo započato teprve šedesát let po jeho smrti, v roce 1723. 

Před schody se tyčí další architektonický skvost - Obelisk Sallustiano, který byl přemístěn z antických Sallustianských zahrad. Obelisk byl postaven na místo, na kterém chtěli původně Francouzi umístit sochu Ludvíka, což se ovšem nelíbilo papeži. 

Na náměstí Piazza di Spagna se nachází krásná Fontana della Barcaccia, jejímž autorem je slavný sochař Pietr Bernini.

Zajímavé odkazy

Španělské schody - Panorama 360 o
Španělské schody - informace na internetovém průvodci Římem (v angličtině)

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist