Jste zde

Při návštěvě Benátek nevynechejte jízdu gondolou

Nejoblíbenější dopravní prostředek turistů v Benátkách pochází již z doby před několika stovkami let. První vyobrazení středověkých gondol pochází z 15. století. Tehdy byly ještě značně nejednotné co do tvaru i do výzdoby. Ke sjednocení došlo v průběhu 17. století, kdy byla stanovena přísná pravidla. Ačkoliv v minulosti brázdilo vody benátských kanálů téměř deset tisíc gondol, dnes je jich méně než 500.

Výroba gondol se drží starých tradic pocházejících z konce 19. století podle kterých se vyrábí z devíti druhů dřeva (jedle, modřín, lípa, dub atd.). Její výroba trvá přibližně 2 měsíce a nová gondola stojí asi 550 000 Kč.

Gondola je dlouhá necelých 11 metrů a necelých 140 cm široká. Levá strana gondoly je o několik centimetrů delší než strana pravá a má zlepšit její ovladatelnost. Každá gondola se mírně naklání doprava. Gondoliér stojí na levé straně gondoly.

Gondoly měly v minulosti uprostřed i jakési zastřešení, které mělo cestující chránit před zraky kolemjdoucích. S nástupem cestovního ruchu však tato stříška ztratila na svém původním významu, ba naopak bránila v dobrém výhledu na jednotlivé budovy na nábřeží kanálů.

Stát se gondoliérem není nijak snadné. Jednak jsou to vysoké náklady na pořízení gondoly, ale také nutnost vykonání přísných zkoušek. Na druhou stranu se jedná o velmi výnosný byznys, neboť částka za jízdu gondolou po benátských kanálech šplhá ke 100 Eurům.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist