Jste zde

Náměstí sv. Marca

Náměstí sv. Marca je nejnavštěvovanějším náměstím Benátek. Má tvar lichoběžníku dlouhého přes 170 metrů. Již po několik stovek let si uchovává svůj starobylý ráz. Jedinou stavbou, která se datuje do 18. století, je část spojující budovu Staré a Nové prokuratury, kterou zde nechal na místě strženého kostela postavit Napoleon.

Italský název pro náměstí je Piazza. Zatímco ostatní náměstí nesou vždy i své jméno, náměstí sv. Marca je nazýváno jednoduše "Piazza" - náměstí, což dokládá jeho význam.

Náměstí sv. Marca a holubi
Ačkoli na kterémkoliv jiném místě v Benátkách je od roku 1997 přísně zakázáno krmení holubů, kteří se podílí na znehodnocení starobylých památek, je Náměstí sv. Marca jediným místem, kde je krmení holubů povoleno.

Původně náměstí sahalo ke kanálu Rio Batario, který byl ve 12. století zasypán. Vytvořena byla Piazzetta San Marco, která na náměstí plynule navazuje a směřuje ke kanálu San Marco. Na jejím konci můžeme obdivovat dva žulové sloupy, na jednom z nich se nachází socha okřídleného lva, který je hlavním symbolem Benátek. Na druhém z nich socha sv. Teodora, který byl před sv. Marcem patronem města.

Nejvýznamnější stavbami Náměstí je bazilika sv. Marca a Dóžecí palác. Za shlédnutí stojí i Biblioteca Marciana, jedna z nejvýznamnějších knihoven v Itálii. U Staré prokuratury stojí Hodinová věž.

Odkazy:
Virtuální pohled na náměstí sv. Marka ve večerních hodinách.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist