Jste zde

Počasí v Chorvatsku

Chorvatské podnebí je středomořského rázu, kde převládají dlouhá a teplá léta a mírné a krátké zimy. Rozdíly v teplotách na severu a jihu pobřeží Jadranského moře nejsou příliš markantní. Naopak se liší počasí ve vnitrozemí a na ostrovech. Velká část Jadranského pobřeží je před vlivy z vnitrozemí chráněna horskými masivy. Teplota vody i vzduchu na pobřeží bývá vyšší na podzim než na jaře. To je způsobeno vysokou teplotou vody v moři na konci léta, která se postupně uvolňuje do ovzduší.

Ve stejných oblastech platí nepsané pravidlo, podle kterého bývá na ostrovech zhruba o 2 stupně méně než na přilehlé pevnině. Na ostrovech napadne menší množství srážek než na pevnině. Nejméně v prázdninových měsících a v září. Naopak nejvíce prší v listopadu a prosinci, březnu a v dubnu. Pokud v zimních měsících zasněží, bývá to pouze na pár hodin a sněhová pokrývka rychle zmizí.

Pobřeží Chorvatska má dlouhou dobu slunečního svitu, a to dokonce vyšší než některá místa na Francouzské a Italské riviéře. V létě se pohybuje okolo 10 až 11 hodin denně.

    Pro chorvatské pobřeží Jadranu jsou typické větry.
  • Bóra je nejznámějším větrem Jadranu. Jedná se o nárazový silný vítr, který často dosahuje síly orkánu. Fouká ze severu z pevniny směrem na moře a často mění náhle směr. Je proto nebezpečený zejména na otevřeném moři, kde vytváří vlny vysoké až 3,5 metrů. Vyskytuje se v letních měsících. Chorvaté o bóře říkají, že se rodí v Senji, vdává se v Rijece a umírá v Terstu.
  • Mistral je slabý, krátce trvající vítr, který nepřináší příliš velké vlny. Vane od severozápadu od jarních do podzimních měsíců. Nejvíce se projevuje na jihu země, kde mezi polednem a západem slunce přináší příjemné ochlazení a dobré podmínky pro windsurfing a jachting.
  • Jugo je vítr, který s sebou přináší déšť, dusno, mraky a vysokou vlhkost v ovzduší. Vyznačuje se velkou ryhlostí, dosahuje i síly vichřice. V letních měsících fouká pouze několik dní, v zimě trvá i několik týdnů než se utiší. Vane směrem od jihovýchodu a ve vzduchu koncentruje velké množství soli a jódu. Procházka po pobřeží v tomto počasí je nesmírně léčivá pro astmatiky.
Klikněte sem pro předpověď počasí
Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist