Jste zde

Sveti Stefan

Sveti Stefan se nachází asi 10 km jihovýchodním směrem od Budvy.

Městečko Sveti Stefan bylo vybudováno na počátku 15. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1442. Podle pověsti bylo vystavěno za peníze, které Paštrovičové uloupili Turkům. Za tyto peníze postavili městečko, ve kterém každý z rodů vlastnil jeden dům (celkem jich v době vzniku bylo 11). V době největšího rozkvětu měl Sveti Stefan domů asi 100 a žilo v nich 400 obyvatel.

Sveti Stefan leží na malém ostrůvku, který je od roku 1907 spojen písečným náspem s pevninou. V minulosti sloužil jako pevnost na obranu proti Turkům. Nacházely se zde ale i sklady oleje a vína, které Paštrovičové vyváželi do Italských Benátek. Většina původních obyvatel se na počátku 20. století přestěhovala do Ameriky a v 50. letech zde žilo již jen 20 původních obyvatel.

Od 50. let se Sveti Stefan začal přestavovat v turistický komplex, který v současnosti patří mezi nejluxusnější komplexy na Jadranu.

Sveti Stefan má dvě písečné pláže. Hosté ubytováni v komplexu mají k dispozici pláž nacházející se směrem k Miločeru. Druhou pláž mohou za poplatek využívat i jiní turisté.

Kostelík Sv. Stefana z 15. století, po němž byla celá osada pojmenována, se tyčí na nějvyšším bodě ostrůvku. Kostelík Proměnění Páně (Preobraženje) se nachází u vchodu do komplexu. (U vchodu je mimochodem umístěna pamětní deska, která připomíná účast místních obyvatel v bojích proti fašistům). Kostelík Alexandra Něvského byl královskou rodinnou svatyní.

Sveti Stefan je rájem pro milovníky sportu. Ti se mohou věnovat sportovnímu rybolovu, potápění, windsurfingu, ale i jachtingu. Dále zde hosté mají k dispozici volejbalové a fotbalové hřiště, stejně jako tenisové kurty či minigolf.

V komplexu se nachází hotel Sveti Stefan, který je v současné době v rekonstrukci. Předpokládané datum jeho znovuotevření je 1. červen 2009. Další luxusní hotely a apartmány se nachází na přilehlém pobřeží.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist