Jste zde

Skadarské jezero

Skadarské jezero je největším jezerem Balkánského poloostrova. Přibližně dvě třeniny jeho rozlohy leží v Černé Hoře a jedna třetina v Albánii. Jeho rozloha závisí na množství vody. Při nízkém stavu má asi 370 km2, na jaře a na podzim díky vysokým srážkám až 530 km2. Jeho průměrná šířka je 10 km. Nachází se asi 6 m nad hladinou moře, protože však místy dosahuje až 30 metrové hloubky, jedná se o největší kryptodepresi v Evropě.

Národní park Skadarské jezero

Jezero bylo v roce 1983 vyhlášeno národním parkem. Obklopují ho masivy Taraboš, Sutorman, Rumija a Prokletije a okolními rovinami. Do Skadarského jezera se vlévají řeky Rijeka, Crnojeviča a Morača.

O vzniku Skadarského jezera existuje několik teorií. Podle jedné z nich, byla oblast až do 60. let 19. století velkou bažinou. V té době řeka Drimac svými nánosy ucpala koryto řeky Bojany a vytvořila rozsáhlou písčinu, která způsobila, že část vody z řeky se vylela do jezera. Kvůli vzniku Skadarského jezera přišla Černá Hora o více než 20 000 ha úrodné půdy.

Teplota vody v letních měsících je přes 20 oC. V jezeře se nachází 50 větších či menších ostrovů. Má bohatou faunu i flóru. Hnízdí zde více než 260 druhů ptáků, je to největší ptačí rezervace v Evropě. Mnoho z těchto druhů je vzácných či ohrožených. Najdete zde například pelikána kadeřavého, který je symbolem Skadarského jezera. Eviduje se 48 druhů ryb, pocházejících převážně z okolních řek. Zdejší ryby dosahují nadprůměrné váhy. Na jezeře se provozuje sportovní rybolov. Turisté si mohou zakoupit jednodenní rybářský lístek.

Přes Skadarské jezero byl vybudován umělý násep, na kterém je silnice a železnice, které spojují hlavní město Černé Hory s pobřežím.

Zajímavosti v okolí

Na březích Skadarského jezera se nachází ostrůvky, které byly od pradávna osídleny. Na těchto místech se dochovalo několik historických památek v různém stupni zachovalosti. Některé z nich byly restaurovány.

  • Žabljak - z 15. století, na severním břehu jezera, byl sídlem Crnojevičů, kteří o něj po více než 400 let bojovali s turky, pevnost má kuželovitý tvar, při nízkém stavu vody se k ní lze dostat po souši, jinak na loďce
  • Kostel sv. Jiří z 15. století leží na ostrůvku Beška na jihu jezera
  • Grmožur nebo-li černohorský Alcatraz, pozůstatky turecké pevnosti, kde byli uvězněni poličtí odpůrci krále Nikoly. Říká se, že poté, co první vězeň uprchl, bylo vězení zrušeno.
  • Pláž Muriči na jihozápadním pobřeží naproti ostrůvku Beška, je oblázkovo-písčitá, skýtá krásný pohled na Bešku, je možné se zde i vykoupat, na pláži je místní restaurace, ve které výborně připravují sladkovodní ryby, určitě se vyplatí ji navštívit.

Pozorování ptáků

Skadarské jezero je také oblíbeným cílem turistických výprav za pozorováním ptačích druhů, kterých je zde více než 260. Během zimování zde je až 250 tisíc ptáků. Nabídku těchto akcí můžete získat u Střediska ochrany a zkoumání ptáků Černé Hory.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist