Jste zde

Petrovac na Moru

Petrovac nebo také Petrovac na Moru leží asi 17 km jižně od letoviska Budva. Petrovac je malé turisté středisko, které je před vnitrozemskými vlivy chráněno majestátním pohořím. Rozkládá se mazi dvěma poloostrůvky u dlouhé široké písečné pláže (s malými oblázky).

Původně zde stávaly domy římských občanů z Budvy. První zmínky o městečku pochází z 12. století. Až do vzniku Jugoslávie se Petrovac nazýval Lastva. Byly zde postaveny dva kostely, jeden pocházel z 10. století, druhý ze 14. století. V 16. století zde vybudovali Benátčané lazaret a pevnost. Část pevnosti se dochovala dodnes. Najdete zde bar Castello.

Za kostelem sv. Eliáše v olivovém háji leží dvě římské mozaiky, které byly pozůstatky jedné z místních římských staveb. Mozaiky, které vznikly v 3. či 4. století a pochází z dílny mozaik ze Salony (nedaleko chorvastkého Splitu), jsou přístupné turistům.

Petrovac: sport, pláže a zábava

Hostům je k dispozici široká nabídka vodních sportů, hřiště, tenisové kurty, bowling, stolní tenis.

Nejkrásnější pláží je Petrovacká pláž - Petrovačka plaža dlouhá 600 metrů, pokrytá pískem načervenalé barvy , která patří mezi nejnavštěvovanější pláže na celém pobřeží Černé Hory.

Oblíbená je také 200 metrů dlouhá pláž Lučica mající tvar zátoky s pozvolným písečným vstupem do moře, která je lemována borovicemi a cypřišem.

U místních, ale i turistů jsou oblíbené pláže na ostrůvcích Sv. Nedelja a Katič, na které se dá dojet motorovými čluny.

V hlavní letní sezóně se v Petrovaci organizují kulturní vystoupení. Navštívit můžete některý z večerních podniků a barů. Každým rokem na konci srpna se koná oblíbená Petrovacká noc, plná zábavy, dobrého jídla a pití.

Výlety z Petrovace

Místními autobusy se můžete pohodlně a rychle dopravit do Budvy, Bečiči, Sv. Stefanu, Baru či Podgoricy.

Klášter Gradišta

Klášterní komplex se skládá ze tří kostelů, z nichž dva jsou za hradbami a jeden před nimi. Původní hradby se sice dochovaly, nicméně jsou ve velmi špatném stavu. První písemné zmínky o klášteru pochází ze 14. století.

Nejstarší částí kláštera je kostel sv. Mikuláše (sv. Nikola), který byl rekonstruován v 16. století. Nachází se v něm řada cenných fresek, které namaloval pop Strahinja z Budimlje.

Na základech kostela z 15. století byl později postaven kostel sv. Sávy, ve kterém se dodnes konají bohoslužby.

Zástupcem klasické venkovské chrámové architektury je nejmenší kostel Nanebevzetí P. Marie, v němž se nachází množství vzácných fresek.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist