Jste zde

Zlaté Písky

Zlaté písky nebo-li bulharsky Zlatni pjaseci jsou jedním z nejoblíbenějších středisek na bulharském pobřeží. Nabízí velké množství barů, diskoték, restaurací, kaváren, sportovního využití atd. Nevýhodou tohoto střediska jsou vyšší ceny než ve většině bulharských přímořských středisek, a to nejen za ubytování, ale také za jídlo. Ceny se pohybují cca o 60 - 70 % nad průměrem. Tento fakt způsobil, že zde převládá německá a zbohatlá ruská klientela.

Z ubytovacích kapacit převažují hotely. Privátní ubytování bývá na převážnou část letních prázdnin zarezervováno několik měsíců dopředu. Jiná situace je před a po sezoně, kdy je možno sehnat i ubytování v soukromí, které se však pohybuje okolo 400 - 700 Kč/osoba. Hotely leží v několika pásmech (co do vzdálenosti od moře). Nejluxusnější a nejdražší hotely leží na pobřeží.

Podél pobřeží se táhne dlouhá pěší promenáda, po jejichž obou stranách najdete stánky se suvenýry a restaurace. Ve středisku je také několik obchůdků s potravinami, kde jsou ceny na podobné úrovni jako ve zbývajících částech Bulharska. Také na plážích jsou ceny za půjčení lehátek a slunečníků dvojnásobné než v jiných místech. To se týká i nabídky vodních sportů.

Zlaté Písky jsou snadno dostupné z Varny místním autobusem, cena za jízdenku je asi 13 Kč.

Klášter Aladža

Klášter Aladže se nachází asi 4 km jihozápadním směrem od Zlatých písků v Hančuckých lesích, které tvoří přírodní rezervaci, ve které můžete během svého pobytu ve středisku podnikat pěkné procházky. Ke klášteru vede ze Zlatých písků asfaltová cesta do kopce. Klášter tvoří zbytky komnat vytesaných do útesů. Oblast byla obývána již v době kamenné, během středověku sloužily jako útočiště. Původně zde stával malý kostelík z 5. století, na jehož základě vznikl asi ve 13. století klášter. Aladža znamená "mnohobarevný". Svůj název získal podle nástěnných maleb, které zdobily podzemní chodby. Ty můžete obdivovat i dnes, bohužel jsou již zčásti vybledlé. V malém místním muzeu můžete shlédnout modely kláštera a nálezy z doby kamenné. Průvodci se Vám jistě nezapomenou zmínit o bájném strážci Rim Papovi, který údajně každým rokem vstane ze svého doupěte, aby se dotázal, zda-li ještě stále rostou stromy a květiny a zda ženy a zvířata stále rolí. Každým rokem dostane kladnou odpověď a odebere se znovu ke spánku. Nicméně žádný z průvodců již nezmiňuje, co by mělo následovat v případě záporné odpovědi.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist