Jste zde

Památky a zajímavosti Varny

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum, které se nachází v budově bývalé dívčí střední školy, se nachází na rohu ulic Marija Luiza a Slivnica. Je považováno za nejlepší archeologické muzeum v celém Bulharsku. Expozice muzea obsahuje přibližně 100 tisíc předmětů, které jsou chronologicky umístěny ve 39 místnostech, a to od dob nejstarších (např. 6500 let staré náhrdelníky a náušnice) až po artefakty z nedávné minulosti. Veškeré předměty umístěné v muzeu pochází z Varny a jejího nejbližšího okolí. Kromě nejstarších památek z doby bronzové, zde najdete i cenné sbírky keramiky, zbraní, náhrobních kamenů, socha, ale i starých lékařských nástrojů. Vynechat byste neměli jedinečné síbrky ikon ze 14. a 19. století a rozsáhlé sbírky mincí.

Otevírací doba:
duben až říjen: úterý až neděle 10hod. - 17hod.
listopad až březen: úterý až sobota 10hod. - 17hod.
vstupné: dospělí 8 Lv, děti 3 Lv

Etnografické muzeum

Etnografické muzeum je umístěno v krásném domě pocházejícím z doby národního obrození. Expozice obsahují sbírky dobového nábytku, kostýmů a šperků, zemědělských nástrojů, expozice věnované tkalcovství a výrobě vína. Najdete zde staré rybářské sítě či soudky na víno, ale také zvláštní pláště s kapucí, které nosili místní pastevci na počátku 19. století. Muzeum je otevřeno stejně jako Archeologické muzeum (viz výše), vstupné pro dospělou osobu je 4 Lv.

Římské veřejné lázně

Ačkoliv se do současnosti dochovala pouze malá část původního lázeňského komplexu, je zřícenina lázní největší na území Bulharska a třetí největší v celé Evropě. Lázně byly pravděpodobně postaveny ve 2. století našeho letopočtu přibližně na 7000 m2. Jejich původ nebyl doložen, na místě však byly nalezeny mince se zobrazením císaře Septima Severa. Areál zřícenin lázní je otevřen od dubna do října každý den kromě pondělí v době od 10hod. do 17hod., vstupenka stojí 5 Lv.

Mořské zahrady

Mořské zahrady nebo také Primorski park jsou pouze rozličné názvy pro nádherné zahrady nacházející se u mořského pobřeží. Byly založeny na konci 19. století českým bohanikem Antonem Novákem, jemuž prý jako vzor sloužily zámecké zahrady Belvederu a Schönbrunnu. Park se táhne podél pobřeží v délce neuvěřitelných 8 kilometrů, čímž se řadí mezi největší přímořské parky v Evropě.

Národní námořnické muzeum

Národní námořnické muzeum zahrnující expozice sbírek pocházejících od druhé poloviny 18. století do současnosti je otevřeno od pondělí do soboty mezi 10hod. a 18hod. Vstupné 2 Lv. Před vchodem do muzea se nachází válečná loď Druzki, která torpédovala turecký křižník v první balkánské válce roku 1912, což bylo jediné námořní vítězství Bulharska. V muzeu se nachází několik sbírek uniforem, modelů lodí a lodního zařízení.

Akvárium

Malé místní akvárium otevřené od úterý do neděle mezi 9hod. a 19hod., vstupné 2 LV, ukrývá nádrže s mořskými i sladkovodními tvory, jako jsou mořští koníci, pirani, sbírka lastur apod.

Delfinárium a zoologická zahrada

V Mořských zahradách se nachází také malé delfinárium (vstupné 20 Lv), ve kterém se konají několikrát denně krátká představení delfínů. V severní části parku se nachází zoologická zahrada (vstupné 2 Lv.) a o pár desítek metrů dále také terárium (vstupné 3 Lv.).

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Katedrála byla postavena v letech 1880 až 1886 podle vzoru petrohradské katedrály jako symbol nově získané nezávislosti Bulharska na Osmanské říši. Katedrála jejíž kopule jsou zlaté barvy je jedním ze symbolů města Varna. V katedrále se nachází nádherný ikonostas a biskupskrůn, kterýpodepírá pár okřídlených panterů. Malebná jsou také bitrážová okna a nástěnné malby. Katedrála je druhou největší katedrálou v Bulharsku.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist