Jste zde

Ubytování v Bulharsku

Ubytování v Bulharsku se dá zajistit již od cca 60,- Kč za noc při ubytování v kempu až po několik set (někdy i pár tisíců) za nejluxusnější hotely. Pokud plánujete pobyt s rodinou a nejste příliš dobrodružných povah, které rády přespávají každou noc na jiném místě, pak se Vám určitě vyplatí zakoupit si zájezd od českých cestovních kanceláří již v Čechách. Můžete využít buď tzv. first minute nabídek, tj. zvýhodněných nabídek při včasné rezervaci a při složení určité výše zálohy (výše závisí na pořádající cestovní kanceláři) či tzv. last minute nabídek, tj. zvýhodněné ceny zbylých ubytovacích kapacit pár dní (případně 2 - 3 týdnů) před odletem.

Pokud máte malé děti a dokážete si naplánovat dovolenou na konkrétní termín s několikaměsíčním předstihem, pak dejte přednost first minute nabídkám. Při těchto nabídkách je totiž nejširší výběr ubytovacích možností. Naopak při last minute, které jsou vhodné převážně pro páry (i když v posledních měsících se i zde objevují velmi výhodné ceny pro děti na přistýlkách) a pro ty, kteří plánují dovolenou teprve několik týdnů předem, se víceméně jedná o nabídku ubytovacích kapacit, které zůstaly neprodány. To však neznamená, že se jedná o ty nejhorší. Právě při last minute méně než týden před odletem můžete koupit velmi levně pokoje v nejdražších hotelích. U některých termínů (jako je např. poslední týden v červnu či začátek a konec prázdnin, nejrůznější období svátků, naopak můžete zjistit, že žádné vhodné ubytování již volné není.

V Bulharsku můžete také najít množství nabídek i přímo na místě. Toto platí zejména pro oblasti mimo pobřežní letoviska. Na pobřeží totiž dává většina ubytovatelů přednost prodeji celé své kapacity na několik měsíců dopředu cestovním kancelářím, což pro majitele znamená zajištěný zdroj příjmů. Ti, kterým se nepodaří pronajmout všechny pokoje pro cestovní kancelář, či si z nějaké důvodu pár pokojů ponechají, Vám přímo na místě mohou nabídnout dobré ceny. Ubytování v soukromých pokojích se sociálním zařízením (mnohdy i zařízenou kuchyňkou) se pohybuje od 300,- do 500,- Kč/noc.

Můžete také využít nabídky místních na pomoc při vyhledání ubytování, musíte však počítat s tím, že např. taxikář, který Vás poveze z letiště a tuto možnost Vám nabídne, bude mít ze zprostředkovaného obchodu provize, které se pohybují od 5 do 10 % z ceny ubytování.

Mimo hlavní turistická střediska se můžete výhodně ubytovat v soukromí, hostelech či kempech.

V turistických střediscích můžete využít služeb tzv. kvartirnoho bjura (ubytovací kanceláře), což jsou malé agentury, jejichž zaměstnanci hovoří alespoň částečně anglicky a mají velmi dobrý přehled o všech možnostech ubytování v daném středisku či Vám dokáží zprostředkovat dopředu ubytování v jiných místech Bulharska.

Stejně jako jinde v Evropě i v Bulharsku mají ubytovací kapacity od jedné (velmi jednoduše zařízené) až po pět (luxusně vybavené) hvězdiček. Bulharskou odlišností je (stejně jako v Řecku), že se použitý toaletní papír neodhazuje do záchodové mísy, nýbrž do koše. Bulharskou specialitou jsou sprchy. Ty totiž nejsou v koupelně nijak odděleny a tak než se osprchujete, zjistíte, že máte v koupelně několik centimetrů vody. Protože sprcha bývá v blízkosti toalety, pozor na "osprchování" toaletního papíru.

Hodnocení: 
Průměr: (5 hlasů)
TOPlist