Jste zde

Rilský klášter

Rilský klášter (nebo též Rilski monastir) je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Bulharsku. Jedinečnost této památky budou obdivovat nejen poutníci, ale i běžní turisté, kteří do oblasti mohou podniknout jednodenní či dvoudenní výlet.

Jak se dostat k Rilskému klášteru?

Rilský klášter se nachází na jihozápadě Bulharska. Pokud se ke klášteru vydáte směrem od Sofie, můžete využít jednat nabídky výletů místních cestovních kanceláří, či veřejnou dopravu. Pokud podniknete cestu místními dopravními prostředky, počítejte s tím, že budete na tento výlet potřebovat dva dny. Spoje totiž na sebe příliš nenavazují a tak se může stát, že budete muset na další spoj dlouho čekat. Ze Sofie jezdí do Dupnice autobusy několikrát za den. Z Dupnice ke klášteru však jezdí jen 2 - 3 spoje denně. Na aktuální časy je lépe se zeptat hned na několika místech.

Ubytování v klášteře

Pokud patříte mezi romantické duše, kterým nevadí nedostatek teplé vody, můžete přespat přímo v klášteře. Cena za osobu na noc je asi 17 USD. V nedaleké blízkosti kláštera se můžete ubytovat i v tamním hostelu, kde se cena za osobu a noc pohybuje pod 10 USD (pokoje jsou bez příslušenství), v letních měsících se můžete ubytovat v kempu Bor, který leží na břehu řeky.

Svatý Ivan Rilský - zakladatel kláštera

Ivan Rilský (880 - 946) patřil k mnoha poustevníkům, kteří odcházeli z civilizace do bulharských hor hledat osvícení. V širokém okolí byl uznáván jako moudrý muž a léčitel. Podle pověsti za svého života pil lektvary z bylin, které měly zaručit jeho tělu i po smrti zázračnou moc. To vedlo k tomu, že se z Rilského kláštera stalo jedno z nejčastěji navštěvovaných poutních míst Bulharska. Jeho ostatky byly považovány za natolik cenné, že byly několikrát odcizeny.

Interiér kláštera

Současný klášter byl založen na počátku 14. století, pouhé 4 km od poustevny Ivana Rilského. Klášter ve 30. letech 20. století vyhořel. Ve východní části kláštera jsou muzeum klenotů, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Klášter každý den navštíví několik stovek poutníků a turistů z celého světa. V celém klášteře se nachází na zdech malované fresky, které zobrazují také scény venkovského života obyvatel. Najdeme zde i několik nástěnných maleb znázorňujících apokalypsu a zobrazení pekla. Můžeme také obdivovat práce místních řezbářů. Před ikonostasem je za závěsem schovaná truhla obsahující relikvie sv. Ivana Rilského (jeho levou ruku). Poutníci věří v zázračnou sílu vaty, kterou je truhla vycpána.

V klášteře najdeme také malou kapli se srdcem cara Borise III., který zemřel za záhadných okolností po svém návratu z Berlína roku 1944, což dalo podnět k domněnce, že byl otráven nacisty. V místní kuchyni najdete velké kotle, ve kterých se vařilo jídlo pro poutníky.

Nejcennějčí částí kláštera je chrámová pokladnice ve východním křídle, která je otevřena denně od 9,00 - 17,00 hod. Vstupné je 2 dolary. Nejcennějším artefaktem je dřevěný kříž ze 14. století, na kterém je znázorněno 140 biblických výjevů zahrnujících 1 500 postav, z nichž některé nejsou větší než zrnko rýže. Mnich Rafail, který výzdobu kříže na konci 18. století dokončil, na ni pracovat 12 let a ztratil při své práci zrak.

Hodnocení: 
Průměr: (2 hlasy)
TOPlist