Jste zde

Doprava v Bulharsku

Vlakem po Bulharsku

Vlakem se v Bulharsku levně přepravíte mezi většími městy. Do menších měst či k některým památkám však budete muset zvolit cestu autobusem. Bulharské vlaky nejezdí příliš na čas, a tak je několika minutové zpoždění spíše pravidlem než výjimkou. Jedná se o nejlevnějšíí, nikoliv však o nejrychlejší způsob cestování po Bulharsku. Na hlavních trasách sice jezdí vlaky Intercity a Expres, nicméně ve většině případů se budete muset spokojit s tzv. rychlíky, které jezdí asi 50 km/hod. O něco hůře jsou na tom osobní vlaky zajišťující spojení mezi menšími městy.

Pro delší přejezdy na hlavních trasách je lepší zajistit si předem místenku (v letních měsících i několik dní před plánovaným odjezdem). Místenky na vlak Intercity a Expres jsou povinné. Cena místenky je nízká, cca do Kč. V dálkových či nočních spojích je také výhodná rezervace místa v lehátkovém či spacím voze. Příplatek se pohybuje okolo 200 - 300 Kč za dospělou osobu.

Jízdenky na vlak se v Bulharsku kupují v předprodejích či při odjezdu na nádražích. Koupě jízdenky u průvodčího ve vlaku se prodraží až o 30%. V malých stanicích se pokladny otevírají až pár minut před odjezdem vlaku.

Autobusem po Bulharsku

Autobusová doprava v Bulharsku je celkem spolehlivá. Místní vozový park není na vysoké úrovni. I když dochází k jeho postupné obnově, můžete ve vzdálenějších vesnicích potkat velmi staré modely. Na dálkových linkách jezdí samozřejmě u většiny spojů autobusy klimatizované. Jízdenky se kupují v předprodeji na autobusových nádražích či u průvodčích v autobusech.

Na malých zastavkách se často setkáte s tím, že nebude nikde uveden jízdní řád. Proto je lepší se vždy zeptat řidiče či průvodčího v autobuse na zpáteční cestu (pokud plánujete se ještě tentýž den vrátit). Autobusy mívají za čelní sklem velkou ceduli s cílovým místem, nejsou však uvedeny jednotivé zastávky. Spoje na dálkových trasách zajišťují převážně soukromé společnosti, jak již bylo uvedeno standartními klimatizovanými autobusy. Rozměrná zavazadla bývají ukládána bez poplatku do úložného prostoru. Řidiči po 3 - 4 hodinách zastavují u motorestů na občerstvení.

Cena za kilometr se pohybuje okolo 1,7 Kč. V horských oblastech cca 2,2 Kč a na frekventovaných trasách asi 1,2 Kč. Na pobřeží jsou v posledních letech stále oblíbenější mikrobusy pro 12 - 15 cestujících.

Taxi

Doprava taxikem v Bulharsku je docela levným způsobem cestování. Základní sazba je max. 1 leva a sazba za kilometr se pohybuje okolo 0,5 - 0,8 leva. Vyšší sazby bývají v nočních hodinách, při cestě z letiště, nádraží apod. Nejvyšší ceny jsou na pobřeží, kde dosahují až 4násobku uvedené sazby. Každý taxikář musí zapnout taxametr a mít za sklem umístěn ceník. Cenu lze sjednat i předem (pak taxikář zřejmě taxametr ani nezapne) nebo trvat na zapnutí taxametru a na konci jízdy zaplatit příslušnou částku.

Autem

Pro jízdu vlastním autem po Bulharsku je nutno mít s sebou nejlépe mezinárodní řidičský průkaz, povinné ručení včetně zelené karty. Protože je Bulharsko zemí, ve které se hojně kradou automobily, je dobré mít s sebou také technický průkaz.

Pro cestu po Bulharsku je dobré se vybavit kvalitní automapou, kterou můžete zakoupit také na hranicích při vstupu do země. Místní silnice, které bývají nejrůznější kvality, jsou číslovány (i když občas dosti zmatečně). V posledních letech se tolik diskutovaná kvalita bulharských silnic nižších tříd, podstatně zlepšila. Pozor je třeba stále dávat v horských úsecích a kvalitě vozovek také přizpůsobit rychlost jízdy.

    Maximální povolená rychlost
  • obec: 50 km/h
  • mimo obec: 80 km/h
  • dálnice: 120 km/h

Benzín a nafta jsou v Bulharsku na stejné cenové úrovni jako v České republice. U hlavních silnic je dostatečně hustá síť čerpacích stanic, což se ovšem nedá říct o silnicích třetí třídy, kde může být problém, zejména ve večerních a nočních hodinách, s dočepováním nádrže. V Bulharsku najdete známou síť čerpacích stanic Shell, jejíž jednotlivé provozovny mívají u hlavních tahů otevřeno non-stop.

Při jízdě autem po Bulharsku pamatujte na to, že alkohol za volantem není povolen a že jako cizinec, který by v případě nehody byl nucen jednat s policií (nejčastěji hovořící pouze bulharsku), nebudete v lehlé situaci. Vina podle bulharské policie bývá převážně na cizincích. Mimochodem, o bulharské policii je známo, že je úplatná.

Cestování autostopem je poměrně rozšířené ve venkovských oblastech, kde není hustá autobusová síť. Pokud budete v takovýchto místech stopovat, je třeba si cedulku s cílovým místem předepsat v cyrilici, neboť převážná část vesnických obyvatel jinak než bulharsky neumí.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist