Jste zde

Doprava do Bulharska

Letecky do Bulharska


Letecké spojení do Bulharska je samozřejmě nejrychlejší a nejpohodlnější. V Bulharsku se nachází tři mezinárodní letiště: Burgas (mezinárodní kód BOJ), Sofie (kód SOF) a Varna (kód VAR. Přibližná doba letu na pobřeží Černého moře je 2,5 hodiny.


Cena samostatné letenky však může být natolik vysoká, že se vyplatí zakoupit si celý zájezd u cestovních kanceláří, které mnohdy za cenu letenky na pravidelné lince prodávají letenku i s ubytováním.Pravidelné lety do Sofie - pravidelná linka létá po celý rok z Prahy do Sofie, přepravcem je ČSA a letenky si můžete rezervovat přímo na jejich internetových stránkách. Cena za letenku se pohybuje od 3 800,- Kč (bez příplatků). 

 

Charterové letenky - jsou letenky, které můžete zakoupit u cestovních kanceláří, které do Bulharska létají. Cestovní kancelář (nebo ve spolupráci několik cestovních kanceláří) si pronajímají celá letadla na určitý termín v sezóně (tj. zhruba od konce května do konce září). Některé cestovní kanceláře jsou ochotny prodávat pouze letenky ve svých letadlem individuálním turistům (tj. těm, kteří si u cestovní kanceláře nezakoupí i ubytování). Jiné cestovní kanceláře (zejména ty, které mají menší kapacitu v letadle) buď samostatné letenky neprodávají vůbec nebo jsou ochotny je prodat až několik dnů před odletem. Je to dáno tím, že na téměř celou kapacitu míst v letadle má také cestovní kancelář v místě pobytu nasmlouváno i ubytování. Proto se snaží do poslední chvíle prodávat místa v letadle jako součást zájezdu. Pokud přemýšlíte nad koupí charterové letenky je vždy nejlépe se zeptat přímo v cestovních kanceláří zhruba 10 - 7 dnů před odletem. Jednodušší bývá koupě pouze zpáteční letenky z Bulharska do České republiky, pokud se pro koupi rozhodnete přímo na místě pár dnů před odletem. Pokud má cestovní kancelář v letadle volná místa, ráda Vám letenky prodá, protože by jen s malou pravděpodobností tato místa nějak účelněji využila. Cena letenky zakoupené v Bulharsku u cestovní kanceláře se pohybuje mezi 3 000 - 5 000 Kč.

 

Letenky nízkonákladových přepravců - v poslední době stále rozšířenější a oblíbenější. Tyto letenky je třeba často kupovat s dostatečným předstihem v rámci nejrůznějších slevových akcí. Pokud budete mít štěstí, můžete zakoupit zpáteční letenku již od pár set korun (+ poplatky). Využít můžete nabídku např. na  www.smartwings.cz.

Autobusem do Bulharska


Čtyřikrát týdně během zimního období a každý den v týdnu v hlavní letní sezóně (od 1.6. do 30.9.) jezdí do Bulharské Sofie Z Prahy přes Brno a Bratislavu společnost Katev Travel. Z Prahy odjíždí autobus v 8.30 hod., příjezd do Sofie je druhý den kolem 8.hod. Cena za jednosměrnou jízdenku je 1 350,- Kč, za zpáteční 2 450,- Kč, děti a studenti mají slevy. Aktuální jízdní řád naleznete na webových stránkách této společnosti, která jezdí mimo jiné i do Burgasu a Varny.


Další společností nabízející autobusové spojení s Bulharskem je Eurotours, která nabízí jízdenky s odjezdem každý den ráno v 9.hod. z Prahy za 1 350,-, zpáteční za 2 300,- Kč (z Brna o 100 Kč levněji) s možností rezervace návazných místních spojů v Bulharsku např. do Burgasu, Varny, Zlatých Písků apod. Výhodné je také spojení této společnosti za 1 680,- Kč (zpětná jízdenka 3 025,- Kč) v pátek či neděli odpoledne s odjezdem v 18.30 z Prahy.


Vlakem do Bulharska


Do Bulharska se lze dopravit také pohodlně vlakem, i když cena jízdného je o několik set korun vyšší než u autobusových linek a přibližujeme se cenám zvýhodněný nízkonákladových letenek včetně povinný tax. Aktuální informace o spojích do Sofie naleznete na stránkách Českých drah, které poskytují celou řadu slev. Vhodnější je si připlatit za lůžkový vagón.


Autem do Bulharska


Někteří preferují jízdu vlastním autem, cesta na pobřeží Černého moře trvá podle sezóny kolem 20 hodin. Přitom je třeba mít na paměti, že úroveň silnic v Bulharsku (a to ani těch vyšších kategorií) není příliš vysoká. Jízda autem je zhruba stejně finančně nákladná jako jízda autobusem. Cestou je nutno zaplatit za dálniční známky projížděnými zeměmi, v Srbsku za mýtné apod.


Asi nejlepší je následující trasa: Praha – Bratislava – Budapešť – Szeged – Novi Sad (Srbsko) – Bělehrad – Niš (Černá Hora) – Sofie – Plovdiv – Stara Zagora – Burgas – Varna.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist