Jste zde

Měna - leva

Bulharskou měnou je LEVA, která se dělí na 100 stotinek. Mezinárodní označení pro leva je BGN.

Bulharská leva není volně směnitelnou měnou. Kurz je pevně stanoven k euru, a to cca
1 euro = 1,95 leva.
Při současném posilování české koruny vůči euru se kurz české koruny k leva přiblížil

13 Kč = 1 Leva.

Někdy se můžete potkat s problémem nedostatku drobných na vracení. V odlehlejších místech se jedná o skutečný nedostatek stotinkových mincí, zatímco na pobřeží se jedná o strategii tamních prodejců. Počítejte proto s tím, že se na pobřeží zaokrouhlují ceny na deset stotinek.

Kde vyměnit peníze?

Jak již bylo napsáno, bulharská leva není volně směnitelnou měnou. Nicméně v některých soukromých směnárnách v České republice, zejména na území hlavního města Prahy, můžete české koruny za leva vyměnit. Kurz však nebývá příliš výhodný.

V Bulharsku můžete směnit peníze (nejlépe eura či dolary) za leva např. na letišti, v hotelích, bankách a směnárnách. Kurz na letišti či v hotelu není výhodný, proto doporučujeme zde směňovat pouze nezbytně nutné částky. V každém městě a turistickém středisku najdete několik bank. V bulharských bankách nelze měnit české koruny. Banky si účtují poplatek za výměnu.

V turistických letoviscích je vhodné vyměnit peníze ve směnárnách, které se nachází snad na každém rohu. Můžete vyměnit i české koruny, i když kurz není příliš výhodný.

Bankomaty a karty v Bulharsku

Až překvapivě bezproblémové je vybírání peněz z bulharských automatů. V každém městě najdete bankomaty na platební karty Eurocard, MasterCard či VISA. Z důvodu vyšších poplatků u přímého placení kartou není tento způsobu v Bulharsku v menších obchodech a restauracích příliš rozšířen. Kartou lze platit na většině recepcí hotelů, v dražších restauracích a v některých luxusních obchodech.

Pozor na pouliční výměnu peněz

Turisté si často stěžují na to, jak na ulici uvěřili místním "obchodníkům", kteří lákají na velmi výhodný kurz bez poplatků. V některých (těch lepších) případech ke konečné sumě poplatek za výměnu naúčtují dokonce vyšší než v bance. V horších případech Vám dají neplatné bankovky či na Vás použijí osvědčený trik (fungující nejen v Bulharsku), kdy Vám budou neustále chtít "rozměňovat" bankovky za bankovky nižší hodnoty až nakonec zjistíte, že jste prodělali i několik euro.

Hodnocení: 
Průměr: (10 hlasů)
TOPlist