Jste zde

Benátky

Počátky osídlení území okolo Benátek spadají již do dob před starým Římem. Za dob Římanů zde existovalo sice několik osad, ale nejednalo se o husté osídlení. Ke změně došlo teprve ve 4.

První stavba (opevněný hrad) na místě současného Dóžecího paláce pocházela z konce 9. století. Současný palác začal vznikat ve 14. století. Na jeho stavbě se postupně pokračovalo až do 16. století. Nejstarší částí paláce je jeho jižní křídlo, které směřuje na nábřeží. Naopak nejmladší částí je východní křídlo u kanálu Rio Palazzo.

Bazilika sv. Marca nebo-li Benátská katedrála je jedním z nejznámějších kostelů celé Itálie a nádherným příkladem byzantské architektury. Od roku 1807 je sídlem benátského patriarchy, arcibiskupa římsko-katolické arcidiecéze v Benátkách. Od 11. století je symbolem benátského bohatství. Nachází se vedle Dóžecího paláce.

Náměstí sv. Marca je nejnavštěvovanějším náměstím Benátek. Má tvar lichoběžníku dlouhého přes 170 metrů. Již po několik stovek let si uchovává svůj starobylý ráz. Jedinou stavbou, která se datuje do 18. století, je část spojující budovu Staré a Nové prokuratury, kterou zde nechal na místě strženého kostela postavit Napoleon.

Kanál Grande - hlavní dopravní tepna Benátek


Tak jako každé jiné město, mají i Benátky svou hlavní dopravní tepnu. Zatímco jinde se převážně jedná o velkou ulici, v Benátkách je nejdůležitější kanál Grande. Kanál Grande je asi čtyři kilometry dlouhý, jeho hloubka dosahuje až čtyř metrů. Nejširší je na svých okrajích a na některých místech se zužuje až na 30 metrů.

Stránky

TOPlist