Jste zde

Rio de Janeiro

Rio - brazilské velkoměsto


Rio de Janeiro je jedním z nejkrásnějších měst světa. V těsné blízkosti se zde strídají krásné písečné pláže, majestátní hory či moderní mrakodrapy. Rio každoročně láká několik tisíc turistů ze všech koutů světa na jedinečný karneval plný veselí a zábavy. A nejen to, v Rio de Janeiro najdete jednu z nejznámějších pláží světa - Copacabana, tzv. Cukrovou homoli či sochu Krista Redenta.


Rio de Janeiro se skládá ze dvou hlavních částí, ze severní oblasti a jižní oblasti, přičemž obě části od sebe odděluje čtvrť Centro. Protože je Rio, stejně jako většina světových velkoměst, centrem zlodějů, buďte při svých procházkách městech maximálně opatrní. Riziko okradení snížíte na miminum, pokud si v hotelovém trezoru necháte veškeré své cennosti a do města si s sebou vždy vezmete jen to nejdůležitější.


Corcovado


Jeden z nejkrásnějších výhledů na světě poskytuje vyhlídka na vrcholu hory Corcovado (v překladu Hrbáč), která se tyčí nad Riem do výšky 710 metrů nad mořem. Na vrcholu hory se nachází socha Krista Vykupitele (Cristo Redentor) s rozepjatýma rukama, která se stala symbolem Rio de Janeira (jeden z nových sedmi divů světa). Socha je v noci krásně osvětlena, je vysoká více než 30 metrů (spolu s podstavcem necelých 38 metrů), váží přes tisíc tun. Socha, která byla postavena v roce 1931, byla v témže roce vysvěcena, ke znovuvysvěcení došlo na začátku 90. let minulého století při návštěvě Jana Pavla II. K soše se lze dostat dvěmi způsoby, jednak lanovkou na horní stanici, která Vás doveze až k vrcholu, či pozemní lanovkou, kdy budete muset k vrcholu vystoupat více než 200 prudkých schodů.


Cukrová homole


Cukrová homole neboli Pao de Acucar je dalším ze symbolů Rio de Janeira. Její název je odvozen od jejího tvaru, který připomíná homoli cukru. Vrchol hory se nachází 397 metrů nad mořem. Místo lze navštívit denně mezi 8. hod. a 22. hod. Vstupné pro dospělou osobu je 13 USD. Na vrchol hory Vás doveze lanovka. Lanovky jsou zde celkem dvě, druhá jede na horu Morro da Urca (220 metrů nad mořem), ze které je krásně vidět zátoka Praia Vermelha, která jako jediná v Rio de Janeiru má hrubý písek (často se jí přezdívá Rudá zátoka pro svou barevnost). Hlavní lanovka vede až na vrcholek Cukrové homole, odkud je nádherný výhled na Corcovado se sochou Crista Redenta a na pláž Copacabana. Lanovka vyjíždí každou půlhodinu. Možný je i výstup na horu. V tomto případě bychom doporučili využít služeb místních cestovních kanceláří pořádající horolezecké výpravy.


Copacabana


Copacabana je jednou z nejznámějších pláží světa. Je dlouhá 4,5 km a podél ní se táhne pobřežní promenáda s velkým množstvím hotelů, restaurací, barů a zábavních podniků. Její okolí patří k nejhustěji osídleným místům světa. Její název pochází údajně podle jména malé vesničky na břehu jezera Titicaca, odkud prý byla do Rio de Janeira přivezena scoha Panny Marie přezdívaná copacabanská Madona. K rozkvětu tohoto místa, které bylo původně pouze malou rybářskou osadou, došlo na počátku 30. let minulého století, kdy ze byl postaven první hotel. Od té doby se místo stalo centrem luxusních hotelů, které vyhledávají světové celebrity. Copacabana už bohužel není nejkrásnější pláží Ria, zejména co se týká kvality mořské vody, která je hodně znečištěná. Mnohem pěknější pláž je Ipanema, která má mnohem čistější vodu. Její název znamená v jazyce Indiánů nebezpečná voda. A skutečně spodní proudy jsou zde velmi silné. Proto se méně zdatným plavcům nedoporučuje plavat daleko od břehu.


Fotbalový stadion Maracana


Fotbalový stadion postavený při příležitosti Mistrovství světa ve fotbale roku 1950 je dalším ze symbolů Rio de Janeira. Kapacita stadionu je přibližně 130 tiscí diváků, při příležitostech některých rozhodujících utkání byla v minulosti několikrát překročena. Nachází se zde i Muzeum sportu s přehlídkou pohárů, plakátů, starých fotografií a dresů slavných hráčů.


Muzeum moderního umění


Muzeu de Arte Moderna je další typickou stavbou Ria. Nachází se v nepřehlédnutelné a nezaměnitelné postmoderní budově. Vstupné do muzea, které bývá otevřeno denně kromě pondělí, je 5 USD. Ačkoliv bylo muzeum po zničujícím požáru z konce 80. let minulého století znovurekonstruováno, nedosahují jeho sbírky již takové kvality. Většina cenných děl tehdy podlehla ohni. Nicméně i dnes tu můžete najít díla světoznámých malířů a fotografů. Kromě toho se zde celoročně konají i další kulturní akce, z nichž nejznámější je filmový festival.


Botanická zahrada


Exotická botanická zahrada (otevřená denně, vstupné 3 USD) je domovem více než 6000 druhů rostlin ze všech koutů světa. Rozsáhlý park, který je nejlépe navštívit v pracovních dnech, kdy můžete obdivovat jeho krásu téměř nikým nerušeni, se o víkendu promění v rušné místo. Je totiž oblíbeným místem obyvatel Rio de Janeira, kteří zde rádi tráví čas se svými dětmi a přáteli. Konají se zde i koncerty zábavné hudby, osvěžit se můžete v jedné z několika kaváren.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist