Jste zde

Obyvatelstvo Brazílie

Brazílie má 185 milionů obyvatel, tj. je pátou nejlidnatější zemí na světě. Na druhou stranu s ohledem na svou velkou rozlohu patří ke státům s nejnižší hustotou zalidnění (cca 20 os/km2). Nejvíce lidí žije na jihovýchodním a jižním pobřeží Brazílie (asi 75%).

Zatímco až do poloviny minulého století žili lidé především na venkově, v současné době žije asi 70 % celkové populace ve městech. Např. Sao Paulo mělo v padesátých letech pouze 2 miliony obyvatel, dnes zde žije více než 17 milionů.


Vlivem rozsáhlých migrací jsou dnešní Brazilci značně míšení. Z více než poloviny ho tvoří lidé evropského původu, dále pak míšenci Afrického obyvatelstva a původní Indiáni. Těch je dnes zhruba 300 tisíc ve více než 150 kmenech, což je jen nepatrná část z původních 6 milionů, kteří na území Brazílie žili před příchodem Evropanů.


Černošské obyvatelstvo bylo do Brazílie přivezeno na palubách lodí otrokářů z Afriky v 16. až 19. století. V Brazílii pracovali na plantážích cukrové třtiny a kávových plantážích a v dolech na drahé kameny a zlato. K postupnému osvobozování otroků začalo docházet v průběhu 19. století. Otroctví v Brazílii bylo zrušeno v roce 1888.


Potomci původních kolonizátorů žijí především na jihu a jihovýchodním pobřeží země, stejně jako ve velkých městech. V jejich rukou je soustředěna převážná část bohatství Brazílie.


Brazilci a sport


Národním sportem Brazílie je fotbal. První fotbalové zápasy se odehrály na konci 19. století. Dnes má Brazílie svou první fotbalovou ligu a je několikanásobným držitelem titulu mistra světa ve fotbale. Každý významný zápas je téměř událostí na mezinárodní úrovni, mnoha Brazilců si v tento den bere volno, aby se plně mohli věnovat sledování zápasu.


Následuje volejbal, který je druhým nejoblíbenějším sportem. Brazilci ho nejen rádi sledují v televizi, ale také se rádi zapojí do hry plážového volejbalu.


Náboženství


Hlavním náboženstvím v Brazílii je křesťanství. Zatímco obliba klasického katogického směru je stále méně oblíbená, velké popularitě se těší evangelická církev. Jejich mše bývají vedeny ve velmi moderním stylu a kostely bývají plné mladých lidí.


Vyznavači candomble, což je nejrozšířenější afrobrazilský kult, věří, že každého provází od narození do smrti konkrétní božstvo. Božstvům se říká orišové, každý z bohů má své specifické vlastnosti a jedinečný původ.

Hodnocení: 
Průměr: (2 hlasy)
TOPlist