Jste zde

Brasilia - novodobé hlavní město

Brasilia je hlavním městem Brazílie. Je to velmi mladé město. S prvními myšlenkami na vznik nového hlavního města v centru země (Rio totiž nemělo vhodné podmínky pro vznik dalších čtvrtí s ohledem na svou omezenou geografickou polohu).

Definitivní rozhodnutí o výstavbě Brasilie však padlo až v roce 1955 za vlády prezidenta Juscelina Kubitscheka. A tak byla zahájena výstavba nového hlavního města, která byla dokončena v roce 1960. 21. dubna 1960 se Brasilia stala místo Rio de Janeira hlavním městem Brazílie. Od roku 1987 je Brasilia na seznamu kulturního dědictví UNESCO coby příklady moderní architektury 20. století.


Stavbou města byl pověřen slavný architekt Oskar Niemeyer, který svůj plán pojal velmi velkolepě. Brasilia připomíná při pohledu z ptačí perspektivy letadlo, které se nachází u jezera Lago do Paranoa. V trupu letadla se nachází nejdůležitější vládní budovy, ambasády apod. Brasilia je nejdražším městem v Brazílii. Ve městě samotném žije pouze vyšší a střední vrstva, chudí obyvatelé naopak bydlí v okrajových částech města.


Městská katedrála


Městská katedrála se svými šestnácti zakřivenými pilíři je jedním ze skvostů moderní architektury.


Santuario dom Bosco


Santuario dom Bosco je stejně impozantní jako Městská katedrála. Poznáte ji podle charakteristických betonových sloupů a modrých oken, které mají symbolizovat oblohu.


Prezidentský palác


Prezidentský palác je dalším ze skvostných děl Niemeyera. Každý den před jeho branami můžete sledovat střídání stráží. Vstup do jeho prostor je pro návštěvníky možný pouze v neděli.


Národní park


Park, který se nachází na severu města zaujímá více než 30 tisíc hektarů. Žije zde několik ohrožených zvířat. Park plný krásných stromů, jezírek, sousoší atd. je pro veřejnost otevřen denně do čtvrté hodiny odpolední. Z centra města se zde pohodlně a rychle dostanete místní dopravou. Zejména o víkendech je toto místo plné obyvatel hlavního města.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist