Jste zde

Belém - brána Amazonie

Belém je hlavním městem brazilského státu Para a ekonomickým střediskem celé Amazonie. Má necelých 1,5 milionů obyvatel. Leží na okraji amazonských pralesů. Nejdůležitějším místem Belému je přístav, odkud vyplouvají lodě do přístavů na řece Amazonce a jejích velkých přítocích. Více než polovinu veškerého přepravovaného materiálu tvoří dřevo.

Belém byl založen již na počátku 17. století, je znám jako město mangovníků, které poskytují příjemný stín. Mango se sklízí nejen v Belému, ale i v jeho širokém okolí. Hlavními vývozními surovinami v minulých staletích bylo kakao, skořice, vanilka a želví krunýře. Dnes se vyváží především dřevo, sója, ryby a para ořechy.


Belém leží asi 120 km od oceánu, v místě kde se jeden z velkých přítoků Rio Guama vlévá do Amazonky. Hlavní ulice podél níž se soustředí nejluxusnější hotely je plná zeleně. Z ní pak v obou směrech vybíhají malé postranní uličky plné obchůdků a restaurací. V centru Belému leží moderní obchodní centrum plné obchodů, restaurací. Na nábřeží můžete pozorovat řeku či si večer za umělého osvětlení poslechnout jednu z místních kapel či zpěváků.


Symbolem Belému je Mercado do Ferro, místní tržnice, která pochází z počátku 20. století. Jedná se o velmi specifickou železnou konstrukci s věžičkami, která byla do Belému přivezena až z Anglie. Nejlépe je se zde podívat v časných ranních hodinách, kdy místní rybáři přiváží svůj noční úlovek. Zajímavá je však i přes den, kdy zde prodavači nabízí nejen tradiční ovoce, zeleninu a maso, ale i oblečení, obuv apod. Protože tržnice bývá vždy plná lidí, je třeba dávat si pozor na kapsáře.


Teatro da Paz je jedna z nejtypičtějších budov Belému. Pochází z druhé polvoiny 19. století, byla postavena v neoklasicistním slohu. Na divadelním představení můžete shlédnout nejen herce z Brazílie, ale i okolních států. V průběhu dne se zde konají klasické prohlídky s průvodcem.


Pokud obdivujete amazonská zvířata, určitě nevynechejte návštěvu belémské zoologické zahrady, vstupné do parku stojí pouhých 10 Kč, nicméně na všechny atrakce je nutno si zakoupit další zvláštní vstupenku. Spatříte zde nejen zvířata ve volném výběhu či vzácné ptáky ve voliérách, ale i obyvatele divoké Amazonky v tamních akváriích.


Z Belému můžete podniknout několik pěkných výletů na řeku Amazonku. Velmi působivá je zhruba dvouhodinová projížďka lodí po řece při západu slunce. Absolvovat lze také zcela nenáročnou projížďku lodí spojenou s procházkou v pralese. Nejen mezi ornitology je oblíbea vyjížďka k Ostrovu papoušků v brzkých ranních hodinách.


Největší kulturní událost v Belému se každoročně odehrává druhou říjnovou neděli. Slavnost s názvem Cirio de Nazare se pořádá v Belému již od počátku 80. let minulého století a je největší náboženskou slavností země. Hlavní roli zde hraje socha Panny Marie Nazaretské, která byla údajně objevena roku 1700 na místě dnešní baziliky. Tato socha pocházející z dalekého Nazaretu činila zázraky v Evropě během středověku a pak se záhadně objevila na tomto místě. Jeden den před slavností se socha z Baziliky odveze na místo vzdálené více než 20 km a pak během procesí je slavnostně přepravena po řece zpět do Belému, kde se umístí na vyzdobený vůz. Na tomto voze je pak přes město přepravena k bazilice. Místní věří, že stačí se pouze dotknout vozu či lana, který ho táhne, a splní se jim jejich přání. Poté, co je socha umístěna zpět v bazilice, vydají se lidé k tržišti, kde jsou pro ně připraveny ty nejlepší pochoutky.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist