Jste zde

Tozeur - oáza uprostřed pouště

Tozeur, oáza a město, které jsou vhodným výchozím bodem pro výlety do okolních oáz jižního Tuniska, byl osídlen již od dávných dob. Zatímco v dávných dobách

se na jeho místě nacházelo rušné římské město, u kterého byla založena rozsáhlá oáza, a v době středověku bylo místem obchodníků, kteří se zde zastavovali během cesty svých karavan, dnes žijí obyvatelé Tozeuru poklidným životem.


Tozeur medina
Vstup do mediny v Tozeuru

Tozeur je z jedné strany obklopován rozlehlými datlovými plantážemi, ze strany druhé jezerem Chott el Djerid. Ve městě jsou turistům k dispozici banky, směnárny, bankomaty, internetové kavárny s relativně rychlým připojením, obchůdky se suvenýry i klasické malé supermarkety, dále také rozsáhlá nabídka volnočasových aktivit, jako jsou jízdy na koni do pouště, jízda na velbloudovi, půjčovny automobilů, skútrů, jízdních kol. Místní cestovní kanceláře pořádají výlety do blízkých oáz. Turisté se mohou ubytovat v kvalitních hotelích s bazény. V letních měsících však v Tozeuru bývá hodně horko, proto většina turistů přijíždí do města od konce září do poloviny května. Např. známý Tozeurský festival se koná každoročně v listopadu, v době kdy je počasí velmi příznivé pro poznávací zájezdy.


Tozeur - hlavní ulice
Hlavní ulice v Tozeuru

Muzeum Dar Charait


Muzeum Dar Charait nacházející se v budově připomínající staré paláce, je otevřeno denně od 8.00 hod. do pozdních večerních hodin, vstupné pro dospělou osobu je 4 dináry. V muzeu najdete několik tematicky oddělených expozic, které mají za úkol návštěvníkům přiblížit život v Tunisku, a to jak v současnosti, tak i v minulosti. Najdete zde sbírky keramik, krojů, šperků a nádobí, vybavení jednotlivých pokojů, veřejné lázně. Expozici věnované typické beduínské svatbě a beduínský stan. Jeho zakladatelé nezapomněli ani na malé děti, a jeho součástí je zábavní park Tisíce a jedné noci, ve kterém děti najdou známé postavičky z filmů. Vstupné není zahrnuto v ceně vstupenky do muzea, platí se 5 dinárů za dospělou osobu, děti polovinu. Naproti muzeu se nachází obchůdky se suvenýry a dobrá pizzerie.


Tozeur: Muzeum Dar Charait
Muzeum Dar Charait

Zábavní park Chak Wak Park


Jedinečný zábavní park se nachází asi 3 km jihovýchodním směrem od Muzea Dar Charait. Návštěvníkům je přístupný denně, vstupné 15 dinárů, otevírací doba mimo sobotu a neděli (až od 9.00 hod.) je 8.00 hod. až 23.00 hod. Založen byl z podnětu bývalého starosty Tozeuru, který stál také u zrodu Muzea Dar Charait. Park je rozčleněn do jednotlivých částí znázorňujících historii lidstva od prvopočátků až po současnost. Najdete zde scény z pravěku, včetně dinosaurů v jejich skutečné velikosti, Noemovu archu, překročení Rudého moře, scény znázorňující hlavní události z počátku dějin Tuniska, punské války, ale také speciální část věnovanou hlavním světovým náboženstvím.


Archeologické muzeum


Muzeum je velmi malé, najdete ho v hrobce jednoho ze světců. Disponuje malou sbírkou archeologických nálezů z blízkého okolí.


Palmová oáza - Palmeraie


Oáza v Tozeuru je druhou největší oázou v Tunisku. Rozkládá se na ploše více než 10 km2 a čítá více než 200 tisíc palem. Samozřejmě, že místní Vám řeknou, že právě datle v Tozeuru jsou ty nejlepší, které se v Tunisku pěstují. Oáza je zavlažována prostřednictvím starého zavlažovacího systému, který pochází již ze 13. století a funguje dodnes. Prostřednictvím 200 pramenů je oáza denně zavlažována více než 60 miliony litry vody. Oázu si můžete prohlédnout pěšky, nebo si ve městě můžete půjčit kolo. Cesta k oáze je dobře značená, směrovky najdete od jižní části města.


ZOO


Na jižní straně Palmeraie se nachází malá zoologická zahrada, otevřená denně od 9.00 do 19.00 hod. (s výjimkou zimních měsíců - pouze do setmění), vstupné 2 dináry.


Belvedere Rocks


Ke skalám se dostanete z odbočky nedaleko Muzea Dar Charait, cesta je dlouhá přibližně 25 minut. Ze skal je velmi pěkná vyhlídka do okolí, působivá zejména při západu slunce. Ve skalách jsou uměle vytesány stupně, které umožňují návštěvníků dostat se snadno až na vrchol.


Golfové hřiště v Tozeuru
Golfové hřiště v Tozeuru


 


Tozeur - socha básníka Echebiho
Socha známého rodáka básníka Echebiho


 


Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist