Jste zde

Tamerza - největší horská oáza Tuniska

Tamerza, která leží severně od jezera Chott El Djerid, je největší horskou oázou v Tunisku.

V době starých Římanů se nazývala Add Tures. Jejím centrálním bodem je vodopád, o kterém místní s hrdostí tvrdí, že je velký. Nicméně vodopád je velký leda tak pro Tunisany, nám Evropanům se bude zdát malý. To však nemění nic na skutečnosti, že je velmi malebný a dotváří tak kolorit celé oázy. Pokud navštívíte oázu Tamerza v letních měsících a budete mít s sebou plavky, můžete se v malém jezírku pod vodopádem vykoupat. Pobyt v chladné vodě Vám zajisté v teplém počasí přinese příjemné ochlazení.


Tamerza
Vodopád v oáze Tamerza

Tamerza není pouze oáza, je to i stejnojmenné město obehnané hradbami. Ačkoliv město nemá žádné historické či architektonické památky, patří k nejčastěji fotografovaným místům v Tunisku. Z jedné strany totiž Tamerzu obklopují majestátní hory, z druhé strany palmové háje.


Město je soběstačné v zásobování pitnou vodou obyvatel z vlastních zdrojů, a to z pramene, který vytéká h hor u Tamerzy. Ten stačí pokrýt nejen spotřebu obyvatel, ale slouží také k zavlažování palmových oáz. Pramen je napájen dešťovými srážkami v zimních a jarních měsících, které bývají občas hodně vydatné. V roce 1969, kdy nepřetržitě pršelo 22 dní, oblast postihly ničivé záplavy, při kterých zemřelo několik set lidí.


Městečko Tamerza je spojeno s okolím pravidelnou autobusovou linkou, což je v ostatních oázách téměř nemožné. Vděčí za to svým jedinečným scenériím a službám v oblasti cestovního ruchu. V Tamerze se totiž nachází několik pěkných hotelů s bazény, ve kterých se ubytovávají zahraniční turisté přijízdějící do oblasti.


V Tamerze se nachází Mauzoleum Sidi Tuatiho, které bylo postaveno na místě původního křesťanského kostela. Dalším známým mauzoleem je Mauzoleum Sidi Dar Ben Dahary, které se proslavilo tím, že jeho mihráb, neukazuje směr k Mekce, což je u islámských staveb naprosto ojedinělé.


Tamerza
Pohled na městečko Tamerza

Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist