Jste zde

Sidi Bou Said - modrobílé městečko na pobřeží Tuniska

Sidi Bou Said, často nazýváno modrobílým městem či perlou Tuniska, je jedním z nejmalebnějších městeček, které v této zemi najdete. Sidi Bou Said leží na útesu a poskytuje tak návštěvníků nejen pěkné výhledy do okolí, zejména na místní záliv, ale také naopak výhled od moře na městečko nahoře na kopci uchvátí každého návštěvníka.

Sidi Bou Said
Pohled na záliv

Sidi Bou Said leží 17 kilometrů severozápadně od hlavního města Tunisu. Jeho centrum tvoří stejnojmenné náměstíčko, lemované kavárničkami a krámky se suvenýry. Sidi Bou Said byl sufijský světec, který se ve 13. století po svém návratu z pouti do Mekky usadil v této oblasti. Sidi Bou Said byl pohřben v místní záwiji a mešita nesoucí jeho jméno je nejkrásnější v celém městečku. Architektura města byla ovlivněna španělskými muslimy, kteří se během 16. století přistěhovali na sever Tuniska. Sidi Bou Said navštívilo několik známých osobností, zejména umělců, jmenujme např. Paula Klee či Augusta Macke. Sidi Bou Said se na počátku 20. století stalo exlusivním víkendovým sídlem tuniské smetánky.

Sidi Bou Said
Modré dveře - jeden ze symbolů Sidi Bou Said

Do dnešních dnů se nad Sidi Bou Said tyčí maják, který stojí na místě původního starého ribátu z počátku 9. století, který sloužil spolu s ribátem ve městě Sousse a Monastir po několik staletí jako obranný systém pobřeží Tuniska. Od majáku je nejkrásnější výhled na celé Sidi Bou Said.

Za shlédnutí stojí Centrum arabské a středomořské hudby z počátku 20. století, které je jedinečnou kombinací prvků klasické arabské architektury a moderního evropského stylu. V jeho pokojích se nachází vzácné dřevořezby a obrazy, jakož i sbírka klasických hudebních nástrojů. Dodnes se zde konají při některých příležitostech koncerty vážné hudby. Ve městě se také každoročně v červenci a srpnu koná festival k poctě muslimského světce, jehož nese jméno. Během festivalu celá procesí zastánců sufismu prochází městem až k hrobce světce.

Symbolem nejen Sidi Bou Said, ale i celého Tuniska se stala kavárna Café de Nattes, kterou najdete bezesporu na všech propagačních fotograficích této arabské země. Právě v této kavárně se setkávali avantgardní umělci 20. let minulého století. Na svém kouzlu však neztratila kavárna do dnešních dnů. Dnes zde můžete vidět během dne množství turistů, kteří touží po tom dát si v této kavárně šálek dobré kávy či čaje, nehledě na to, že ve vedlejších kavárničkách je jeho cena méně než poloviční. Café de Nattes je prostě Café de Nattes. Stejného názoru jsou také místní, kteří zde rádi posedávají od setmění až do půlnoci, kdy kavárna zavírá.

Sidi Bou Said
Café de Nattes

Pokud naopak zatoužíte po nějakém dobrém jídle, můžete vyzkoušet malé krámky v okolí kavárny, které nabízí výtečné koblihy či briky s mandlemi. Stánky s ovocem nabízí šťávy z čerstvého ovoce či mléčné koktejly. Vynikající dary moře můžete ochutnat v restauraci Le Pirate u přístavu, kde se každý den (pokud to počasí dovolí) servíruje u stolů v zahradě pod palmami za svitu svíček při láhvi kvalitního tuniského vína.

Do Sidi Bou Said se nezávislí cestovatelé dostanou nejpohodlněji vlaky TGM. Z Tunisu stojí jízdenka 1,5 až 2,5 dináru. Od stanice TGM je to do starého centra města přibližně 20 minut pěšky do kopce. Až budete Sidi Bou Said procházet, možná se Vám bude zdát, že jste jeho malebné uličky již někde viděli. A je to velmi pravděpodobné, v Sidi Bou Said se totiž natáčely některé scény ze známého filmu Angelika a sultán.

Sidi Bou Said
TGM


 

Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist