Jste zde

Oáza Nefta

Oáza Nefta je vzdálena pouhých 23 kilometrů východním směrem od města Tozeur, v bezprostřední blízkosti solného jezera Chott El Djerid.

Nefta se stala v 16. století centrem sufismu, vzniklo zde více než 100 mešit, několik islámských škol a posvátných hrobek. Není proto divu, že Nefta je druhým nejposvátnějším islámským místem v Tunisku, hned po Kairouanu.

Hlavní ulice Nefty nese jako v mnoha jiných tuniských městech název Avenue Habib Bourguiba. Je to současně také hlavní silnice vedoucí z Tozeuru do Alžírska, což způsobilo, že je vzhledem k ostatním částem města mnohem rušnější.

Oáza Nefta
Oáza Nefta

Palmeraie, hluboká palmová rokle, rozděluje Neftu na dvě části. Ve svém nejširším bodě je široká téměř 1 km, hluboká je v průměru 40 metrů a dotváří tak jedinečný kolorit celého města.

V Neftě se koná každý čtvrtek trh, na který přijíždí nabídnout své zboží obchodníci ze širokého okolí. Ve městě je také množství kaváren, ve kterých muži odpoledne a navečer pokuřují vodní dýmku. Pokud budete městem procházet a budete se řádně dívat kolem sebe, zjistíte, že mnoho domů je poničeno. To způsobily rozsáhlé deště před dvaceti lety, které mimo jiné způsobily i pokles půdy na mnoha místech v okolí.

V západní části Nefty leží čtvrť zvaná Ouled el Cherif, která je plná úzkých uliček. U vstupních dveří domů si všimněte zvláštně provedených klik. Někdy bývají ve tvaru velkých kruhů, jindy mají tvar ruky (ruka Fátimy je pro muslimy symbolem ochrany). Kromě velkého množství mešit zde najdete také mauzoleum Sidi Bu Aliho, zakladatele jednoho z nejstarších sufijských bratrstev. Mauzoleum je přístupné pouze návštěvníky muslimského vyznání.

Oáza Nefta
Mešita v oáze Nefta

 

Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist