Jste zde

Nabeul - hrnčířská dílna Tuniska

Nabeul je podobně jako ostrov Djerba centrem keramické výroby v Tunisku. Nabeul leží přibližně 17 kilometrů severně od známého tuniského prázdninového střediska Hammamet, které

se postupem času nově budovanými hotely přibližuje k Nabeulu a dnes již můžeme říct, že hranice těchto dvou měst téměř splývají. Stejně jako sever Hammametu, tak i Nabeul lemují kilometry dlouhých písečných pláží. Zatímco Hammamet je rušným prázdninovým městečkem, v Nabeulu si můžete vychutnat procházky téměř liduprázdným městem či na pláži najít dostatek soukromí. Taktéž hotelů je zde mnohem méně než v Hammametu, na druhou stranu většina z nich uspokojí přání a nároky náročných klientů.


V Nabeulu se každý pátek koná známý trh, na který přijíždí místní a turisté z dalekého okolí. Kromě typických produktů denní potřeby místních, jejichž prodej Vám doporučujeme sledovat, protože v nás, Evropanech zvyklých na pevné ceny v obchodech, může často vzbudit úsměv či úžas nad živou a hlasitou diskusí ohledně ceny zboží, na jejímž konci si oba účastníci potřesou rukou a popřejí si pěkný den, nabízí prodavači rozmanitou, i když občas kýčovitou, nabídku suvenýrů. Nejžádanějším prodejním artiklem, kvůli kterému se na trh sjíždí Tunisané z dalekého okolí, je nabeulská keramika.


Nabeul je relativně velké městečko. Jeho centrum původně leželo asi 1,5 kilometrů ve vnitrozemí, protože město bylo častým terčem útoků místních pirátů. Později se však obyvatelé přestěhovali blíže k pobřeží, kde žijí dodnes. Centrem města vede hlavní ulice Avenue Habib Bourguiba, která město pomyslně dělí na dvě přibližně stejné části. Přibližně v polovině této ulice se nachází vlakové nádraží.


V Nabeulu se nachází muzeum věnované regionu Cap Bon, jehož je Nabeul hospodářským centrem. Kromě punských artefaktů zde najdete také nádherné římské mozaiky. Neapolis, neboli římské "Nové město" najdete na pobřeží asi 1,5 kilometru od centra Nabeulu. Neapolis vzniklo na místě původního punského města, kteřé však bylo během punských válek zničeno. Město si za dob Římanů získalo svůj věhlas díky oblíbené omáčce z rybích vnitřností, která se ve městě vyráběla.


Doprava


Z vlakového nádraží na ulici Habib Bourguiby odjíždí několikrát denně vlaky do Hammametu (cesta trvá 20 minut, cena 1,5 dináru) a s přestupem také do hlavního města Tunis (necelé 1,5 hodiny, 5 dinárů). Z autobusového nádraží odjíždí autobusy do Hammametu každou půlhodinu až do 21 hod. (v létě do 23 hod.). Jízda trvá 30 minut, cena 1,25 dináru).

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist