Jste zde

Měna v Tunisku: tuniský dinár

Tuniský dinár a jeho kurz


Oficiální měnou Tuniska je tzv. tuniský dinár, zkratka TND či pouze TD.


Tuniský dinár se dělí na 1000 milimů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20 a 30 dinárů a mince v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 500 milimů (někdy označováno jako 1/2 dináru) a 1 dinár.

Aktuální kurz tuniského dináru (22. 6. 2012):
1 USD = 1,59 TND
1 Euro = 2,01 TND
1 TND = 12,70 CZK


Tuniský dinár není volně směnitelná měna. To v praxi znamená, že kurz stanoví centrální banka Tuniska. S tuniským dinárem není možno obchodovat, dovážet ho či vyvážet ze země. Směnné kurzy v bankách, směnárnách či hotelích bývají stejné. Protože kurz neurčuje trh, odvíjí se od míry inflace v zemi.


Tuniský dinár je možno směnit za jakoukoliv světovou měnu (dolary, eura), nikoliv však za české koruny. Nedoporučuje se výměna peněz na černém trhu.


Někteří obchodníci, zejména na tržištích při prodeji suvenýrů apod., akceptují platbu v dolarech či v eurech. V takovém případě je lepší domlouvat cenu za zboží hned od začátku v příslušné měně. Pokud byste domlouvali cenu v tuniských dinárech a později chtěli platit v cizí měně, můžete si být jistí, že prodavač bude chtít ve většině případů použít pro Vás nevýhodný přepočtový kurz.


Banky a bankomaty v Tunisku


Jak již bylo výše uvedeno centrální bankou v Tunisku je Centrální banka Tuniska (Banque Centrale de Tunisie). Pobočky této banky se nachází ve všech turistických letoviscích a větších městech. Bývají otevřeny od pondělí do čtvrtka a v sobotu,

a to v dopoledních hodinách nejčastěji mezi 8.00 a 11.00 hod., a odpoledne mezi 13.00 a 17.00 hod. (v turistických centrech mnohdy i déle).


Bankomaty se nachází na hlavních ulicích velkých měst a turistických center (Master Card, Visa). Návod na použití bankomatů bývá v arabském, francouzském a anglickém jazyce. Výběr z bankomatů je v tuniských dinárech.


Také v Tunisku se platební karty stávají běžnou součástí života. Platit kartou lze ve většině hotelů, ve velkých obchodech či autopůjčovnách. Přesto se však nelze zcela na možnost platby kartou spolehnout a je lepší mít u sebe nějakou hotovost.


Omezení zpětné výměny dinárů


Až budete během svého pobytu v Tunisku směňovat peníze na tuniské dináry, mějte na paměti, že tuto měnu nelze ze země vyvážet a že zpětná výměna je omezená. Proto je výhodnější směňovat peníze po menších částkách a vždy si vyžádat a uschovat doklad o výměně peněz.


Jedinou možností zpětné výměny tuniských dinárů je jejich výměna při odletu z mezinárodních letišť přímo na letišti. Maximálně lze zpětně vyměnit 30% celkového množství vyměněných peněz, maximálně však do výše 100 tuniských dinárů při předložení originálu dokladu o výměně. Tento zpětný směnný kurz je velmi nevýhodný, rozdíl mezi kurzem v bance, za který jste měnu vyměnili a kurzem při zpětné výměně dosahuje necelých 30%. Banka na letišti zpětně mění pouze papírové bankovky, nikoliv mince. Poslední tuniské dináry lze na letišti utratit ještě před pasovou kontrolou v malých obchůdcích se suvenýry. Za pasovou kontrolou již není možno tuniskou měnu používat.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist