Jste zde

Matmata

Na prapodivných pahorcích vzdálených asi 40 km jižně od Gabes, které sloužily jako kulisy některých scén z filmu Hvězdné války, se nachází malá vesnice Matmata. Vesnice sama o sobě není příliš zajímavá,

nemá žádné historické památky. Proslavila se však svými jedinečnými troglodytními obydlími, které jsou postaveny podle stejného vzoru. Uprostřed je kruhovitá jáma o průměru 10 metrů se svažujícím se tunelem, který vede z poschodí do přímezí. Tento dvůr má pak po stranách několik místností používaných jako ložnice, skladiště či prostory pro domácí zvířata. Některé z těchto obydlí, pokud přináleží stejné rodině, jsou mezi sebou propojeny podzemními tunely.


Ubytování v těchto zvláštních obydlích má pro jejich majitele své výhody. Jednak je to výborná tepelná izolace jednotlivých místností, které v letním období udržují příjemný chlad a v zimě naopak teplo a nedovolí chladnému vzduchu, aby pronikl do místností. Jako velkou výhodu vidí místní také to, že lze v případě potřeby velmi jednoduše rozšířit stávající obydlí o nové místnosti. Jsou totiž vyhloubeny v měkkém podloží. Jedinou nevýhodou je neschopnost pojmout větší množství srážek a v případě velkých povodní dochází k jejich zaplavení.


Dnes v původních obydlích bydlí pouze nepatrný zlomek obyvatel Matmaty. Většina z nich se totiž v druhé polovině minulého století přestěhovala do modernějších domů v části zvané Nouvelle Matmata. A tak dnes v původních obydlích, které mimochodem při pohledu shora vypadají jako krátery, sídlí malé Berberské muzeum, kde Vám místní ženy předvedou ruční výrobu koberců a klíčů. Některé troglodyty se změnily na velmi jednoduché hotely, ve kterých cestovní kanceláře ubytovávají své turisty při výletech po jižním Tunisku. Původní troglodyty stále patří svým bývalým majitelům (pokud je neprodali) a ti dodnes vybírají vstupné za jejich prohlídky. Další zdroj jejich příjmů pochází z pěstování oliv, fíků a datlových palem na přilehlých kopcích. Nesmíme také zapomenout na další příjem z turistického ruchu, a to nabídku vyjížděk na velbloudech.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist