Jste zde

Horská oáza Chebika

Oáza Chebika patří spolu s oázami Tamerza a Mides k nejznámějším horským oázám v Tunisku. Oáza Chebika leží nedaleko

městečka Tozeur. V dávných dobách byla jednou z několika zastávek na trasách karavan putujících jižním Tuniskem. Všechny tři výše uvedené oázy v dobách nadvlády Římanů sloužily jako pevnost a jejich stráž mezi sebou navzájem komunikovala prostřednictvím zrcadlových signálů.


Původně byli obyvatelé oázy Chebika naprosto soběstační a nezávislí na okolí. Později však byla v okolí objevena naleziska fosfátů a místní obyvatelé odešli za prací do místních dolů. Zemědělská výroba tak samozřejmě začala upadat a dnes obyvatelé Chebiky musí množství potravin dovážet z okolních vesnic.


Oáza Chebika
Oáza Chebika

Největším zdrojem příjmů obyvatel vesnice jsou turisté. Denně jich do oázy přijíždí několik stovek v jeepech v rámci fakultativních výletů.


Chebiku ležící na úpatí hory tvoří několik domů, které jsou soustředěny podél uliček směřujících k centrálnímu tržišti. Kromě datlových palem se zde pěstují také meruňky, broskve, citrusy, olivy a granátová jablka. Podobně jako v oáze Tozeur i zdejší oáza je zavlažována výborným zavlažovacím komplexem.


Turisté, kteří navštíví oázu Chebika, musí mít na paměti, že je procházka oázou mnohem náročnější než je tomu u oázy Tamerza. V některých částech prohlídkové trasy vede nezpevněná prašná cesta, na které jsou mnohdy kameny, v některých místech jsou chodníčky velmi úzké. Prohlídka této oázy není příliš vhodné pro tělesně handikepované osoby. Těm doporučujeme návštěvu oázy Tamerza, která je nenáročná a stejně krásná.


Oáza Chebika
Oáza Chebika

Zdroj fotografií: Wikipedia

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist